Na činnost makléřů se chtějí zaměřit i čeští zákonodárci - v lednu letošního roku vláda schválila věcný návrh zákona o realitním zprostředkování, který nyní prošel Poslaneckou sněmovnou a bude účinný od příštího roku. Zásadním pilířem regulace je také převedení realitního zprostředkování z původně volné živnosti pod živnost vázanou. Podmínkou pro získání živnosti bude dosažené vzdělání žadatele a jeho dosavadní praxe.
Odborníci se v názoru na důležitost vzdělávání shodují a změnu hodnotí pozitivně. Věří, že povede ke zlepšení transparentnosti a kvality služeb zprostředkování na trhu s nemovitostmi. Otázkou zůstává, kde mohou zájemci potřebné vzdělání získat. Kdo chtěl v uplynulých téměř třiceti letech studovat nemovitosti z ekonomického pohledu jako samostatný obor, musel vyhledat školu v zahraničí. Na tuto situaci reagovala Vysoká škola ekonomická v Praze, která v loňském roce spustila první samostatný studijní program zaměřený na nemovitosti s názvem MBARE (MBA Real Estate Investment, Development and Valuation).
"Studijní program vznikl jako dvouletý na fakultě Financí a účetnictví, aktuálně v něm studuje 34 účastníků a působí 35 vyučujících. Díky své celistvosti a důrazu na nemovitostní praxi je unikátní nejen u nás, ale v rámci celé střední Evropy. Je určen těm, kteří chtějí získat špičkové vzdělání v oblasti komerčních a rezidenčních nemovitostí." říká Jaroslav Kaizr, MRICS, zakladatel a odborný garant MBARE.
"Absolvování programu MBARE je kvalifikačním kritériem pro získání vázané živnosti "realitní zprostředkování". Tento program je konkrétně jmenován v argumentaci pro přijetí navrhované změny Přílohy 2 živnostenského zákona." doplňuje David Mazáček, MRICS, spoluzakladatel a ředitel PR pro MBARE.
MBARE je koncipován jako čtyřsemestrální mezinárodně uznávaný program celoživotního vzdělávání. Studium je pořádáno formou víkendových soustředění s odbornými konzultacemi. Výuku kurzů zajišťují pedagogové Vysoké školy ekonomické v Praze a jiných vysokých škol, jakož i renomovaní odborníci z praxe. Více o studiu MBARE.
V rámci odborné výuky je věnována náležitá pozornost etickému chování na trhu s nemovitostmi. Předmět Etické chování znalců přednáší William Bucknell, MRICS, předseda české RICS (Royal Institution of Chartered Suveryors), nejprestižnější celosvětové organizace odborníků na trhu s nemovitostmi, která se jedná ve veřejném zájmu. RICS je postavena na samoregulaci, tzn. členové RICS dobrovolně přijímají a respektují při své práci etický kodex. Diskutovaný zákon v sobě princip samoregulace sice nezahrnuje, etické chování jednotlivých účastníků trhu s nemovitostmi je však stále podmínkou efektivního fungování trhu. Přínos samoregulace je nutno vidět i v tom, že náklady spojené jsou v RICS hrazeny z členských poplatků, nikoli z veřejných rozpočtů. Členové RICS musí být také pojištěni. Dodržování striktních profesních standardů RICS je řízeno specializovaným regulatorním týmem, který prování v případě potřeby svoje vlastní šetření.
"Naším cílem je přispívat ke vzdělávání trhu v odborné i etické rovině. Další metou je pro Fakultu financí a účetnictví podpora vědeckého výzkumu v oboru nemovitostí a otevření plnohodnotného magisterského studia v samostatném oboru finance na nemovitostním trhu," vysvětluje Ing. Barbora Rýdlová, Ph.D., akademická ředitelka programu.
Aktuální dění můžete také sledovat na profilu MBARE na LinkedInu. O dalších aktivitách v oblasti nemovitostí v rámci Fakulty financí a účetnictví si můžete přečíst na stránkách TOP realitní fondy .
Jitka Kvartková