Praha - Centrální prognózní pracoviště. Tak se říká velké místnosti v ústředí Českého hydrometeorologického ústavu v Praze-Komořanech.
Několik osob před obrazovkami počítačů tady rozhoduje, jak bude vypadat upřesněná předpověď počasí na dnešní odpoledne, noc a zítřek. A také výhled ještě na další dva dny.
Využívají data získaná z českých i zahraničních meteorologických stanic, údaje, které dodaly přístroje na družicích vysoko nad Zemí, a také výsledky zpracované několika počítačovými programy.
Pak ale vše posoudí podle vlastních dlouholetých zkušeností o vývoji počasí v České republice i v jejích jednotlivých regionech.
Jak to probíhá? Pojďte se podívat. Na "velín" ČHMÚ vyrazil redaktor magazínu Věda na Aktuálně.cz Josef Tuček a v přímém přenosu pro vás sledoval, jak se rodí zprávy o počasí.
ZDE si můžete číst on-line reportáž:
6:25 - Přichází vedoucí směny Stanislav Racko a postupně i jeho kolegové
Střídají noční směnu. Každý u svého počítače sleduje aktuální měření stavu a vývoje počasí. Mají už k dispozici poslední výsledky počítačového modelu Aladin. Ten na 54 hodin dopředu předpovídá vývoj teploty, srážek, větru a dalších prvků ovlivňujících počasí.
7:40 - Znáte Aladina?
"Matematický model atmosféry, který využívá Český hydrometeorologický ústav, se jmenuje Aladin a vyvinuli jej odborníci z francouzského meteorologického ústavu a jejich kolegové z velké části Evropy, mimo jiné i z České republiky a Slovenska," vysvětluje náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz, který je dnes odborným poradcem při vzniku této on-line reportáže.
Aladin zpracovává údaje o přísunu slunečního záření, vedení tepla v půdě, vodě i v atmosféře a z nich vyplývající posuny masy vzduchu nad zeměkoulí. Z jeho výsledků vychází předpověď. Nepřebírá se však automaticky; sestavují ji meteorologové na základě počítačových výsledků a svých vlastních zkušeností získaných v praxi.
8:31 - Začíná ranní porada
Každý ze zúčastněných odborníků si do této chvíle samostatně připravil své hodnocení aktuální situace. Nyní je navzájem porovnají.
8.47 - Debata nad předpovědními mapami
Šest odborníků (nejen meteorologové, ale i hydrolog) se radí u tabule s předpovědními mapami. Kromě výsledků z programu Aladin zde srovnávají výstupy z německého a britského předpovědního modelu a také z modelu amerického, který obsahuje předpověď pro celý svět.
8:56 - "Ojediněle", nebo "místy"?
Porada se přesunula k počítačovým obrazovkám. Účastníci konzultace postupně upravují dříve vydané předpovědi podle nejnovějších výsledků a aktuální situace. Největší diskuse se vede kolem předpokládaného rozložení srážek v České republice. Vedoucí směny Stanislav Racko doporučuje formulaci, že přeháňky a bouřky budou zítra odpoledne ojedinělé, jeho kolega Pavel Šimandl navrhuje formulaci, že přeháňky a bouřky budou "místy". Pro laika zdánlivě stejná formulace má však pro odborníka jiný význam. Formulace "ojediněle" totiž znamená, že srážky budou na méně než 30 procentech území, "místy" znamená srážky na 30 až 70 procentech území. Výsledek zatím zůstává otevřený, definitivní podobu předpověď nabude až po konzultaci s regionálními pracovišti, která bude probíhat od půl desáté.
9:06 - Výhled na další dny
Uzavírá se diskuse nad předpovědí pro dnešní odpoledne, noc a zítřek Debata se posouvá k výhledu počasí na další, v tomto případě víkendové dny. Odborníky znepokojují výsledky některých modelů. Naznačují, že v noci ze sobotu na neděli by mohly přijít na naše území intenzivní srážky.
9:17 - Návrh předpovědi a výstrah
Porada končí a vedoucí směny připravuje z jejích výsledků návrh předpovědi v mapové podobě pro další konzultaci s pobočkami. Její pracovníci ji budou mít za několik minut dostupnou v síti intranetu, aby se k ní mohli vyjádřit.
9:21 - Co se očekává
Návrh předpovědi: dnes odpoledne polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky, maximální teploty 28 - 32, na jihu Moravy až 34 °C, v noci teplota klesne na 20 - 16 °C, ojedinělé přeháňky nebo bouřky zůstávají. V pátek polojasno až oblačno, v Čechách místy, na Moravě a ve Slezsku ojediněle bouřky, nejvyšší teploty 29 - 33 °C, na jihovýchodě území kolem 35 °C. Lze očekávat v Čechách ojedinělý výskyt intenzivních bouřek. Včera vydaná výstražná informace na teploty přes 30 °C zůstává zatím v platnosti beze změny. Tolik návrh centrálního pracoviště k následné diskusi s regionálními pracovišti.
9:30 - Všichni k telefonům
Meteorologové v centrálním pracovišti si nasazují sluchátka. K telekonferenci se připojují regionální pracoviště v Ústí nad Labem, Plzni, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích.
9:32 - Co vy na to?
Vedoucí směny shrnuje svou předpověď, k níž se postupně vyjadřují meteorologové z regionů podle znalostí své oblasti. V ní se totiž může celková situace od centrálního pohledu lišit.
9:49 - Srážky, teploty, bouřky
Nejvíc připomínek se týká předpokládaných teplot a možných dešťů a bouřek. Petr Drobek z Ostravy upozorňuje na možnost ještě vyšších teplot na Olomoucku, až 35 °C, než je v diskutovaném návrhu. Všichni účastníci se zamýšlejí nad množstvím srážek (ojediněle, místy, nebo celé území). Dušan Čičman z Hradce Králové navrhuje rozšíření výstražné informace na vysoké teploty i pro Hradecký a Pardubický kraj. Gustav Sysel z Českých Budějovic zdůrazňuje významné množství srážek z dnešní noci na šumavské stanici Svatý Tomáš, kde spadlo 61,2 milimetry. To znamená víc než 60 litrů vody na každý metr čtvereční. Taková srážka vyvolá na malých tocích regionu zvýšení průtoků (třeba na řece Blanici hladina stoupla). Hydrologové však soudí, že vzhledem k celkovému suchu bude vzestup jenom krátkodobý, povodeň nehrozí.
09:55 - Konec konzultace
Vedoucí směny se loučí s účastníky telekonference a začíná připravovat definitivní znění předpovědi pro celou Českou republiku. V jednotlivých regionech ji v této chvíli upravují pro místní podmínky.
10.04 - Armádní meteorologové souhlasí
Pavel Šimandl, který je dnes na centrálním pracovišti zodpovědný za vydávání výstrah, telefonuje meteorologům české armády. Konzultují zejména případné vydání nebo úpravu výstražných informací. Civilní i armádní meteorologové se shodují na výstraze kvůli vysokým teplotám.
10:22 - Předpověď je na světě
Vedoucí směny Stanislav Racko dokončuje konečné znění předpovědi a přes telekomunikační počítač ústavu ji pouští do světa, tedy mimo jiné i České televizi, rozhlasu, a dalším uživatelům, mezi něž patří průmyslové podniky, zemědělci a také operátoři mobilních telefonů. Objeví se i na webu Českého hydrometeorologického ústavu (aktualizované předpovědi můžete najít ZDE).
Předpověď očekává pro dnešní den bouřky a přeháňky ojediněle, tedy nejvýše na 30 procentech území státu. Teplotní extrémy trvají, i když jsou nižší než v první polovině týdne. Nicméně vedra, až 34 °C na jihu Moravy, zůstávají.
10:50 - Běžný den pokračuje
"Dnes máme vcelku běžný den," hodnotí Radim Tolasz. Meteorologové sledují další vývoj počasí a soustřeďují se nyní společně s hydrology na vývoj srážek. Počítačové modely, jak už jsme zmiňovali, předpokládají o víkendu vydatnější srážky. "Teď je ovšem v řekách podprůměrné množství vody. Takže i když by po víkendových deštích hladiny zase stouply, bylo by předčasné mluvit o hrozbě povodní," hodnotí meteorolog František Šopko.
11:10 - Končíme reportáž
On-line reportáž končí, ale meteorologové se scházejí k další konzultaci. Tentokrát se bude týkat hlavně střednědobé předpovědi, tedy až na osm dní dopředu. Zatímco ovšem jsou předpovědi na příští den úspěšné v průměru na 93 procent a předpovědi na další tři dny mají úspěšnost 84 až 90 procent, pak ovšem s každým dalším dnem úspěšnost klesá. Příroda je natolik komplikovaná, že ani nejlepší počítačový model a zkušený meteorolog neumí vývoj dopředu odhadovat zcela přesně.
Meteorologové budou nyní připravovat speciálně zaměřené předpovědi pro konkrétní uživatele. Například energetici podle ní odhadují spotřebu energie a plánují výrobu. Může se stát, že zavolají hasiči. Kdyby totiž vypukl větší požár, potřebují vědět, kam vítr požene kouř, aby věděli, jestli neohrozí poblíž žijící lidi.
V půl desáté večer proběhne další konzultace s regionálními pracovišti, aby se mohla upřesnit předpověď na noc a zítřek, případně vydat výstražná informace. Kdyby se ovšem zásadně měnilo počasí, nebo se neočekávaně vyskytl nebezpečný jev, kterékoli z pracovišť může svolat telekonferenci s ostatními kdykoli.
Služba v centrálním předpovědním pracovišti nikdy nekončí. Počasí je nutné sledovat i v noci, o víkendu nebo ve svátek. Aby nás nemohlo zaskočit.
Dále čtěte:
Lidé se pokoušeli počasí nejen předpovídat, ale také je měnit podle přání. Čtěte ZDE. |
Jak to vypadá v nejstarší české meteorologické stanici, v pražském Klementinu? Čtěte ZDE. |