Praha - Snímek, který ukazuje, jak bude jednou svítit i naše Slunce, vyhrál titul Česká astronomická fotografie měsíce května.
V soutěži, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost, tentokrát zvítězila fotografie planetární mlhoviny M 97 zvané Soví mlhovina v souhvězdí Velké Medvědice, kterou pořídil Tomáš Hynek.
Omyl starý pár století
Objekt má s opravdovými planetami společný jen název. Jde však o plynnou mlhovinu obklopující centrální hvězdu. Pojmenování "planetární" získaly takové mlhoviny v 18. a 19. století, protože se v malém dalekohledu podobaly kotoučkům vzdálených planet Uran a Neptun.
"Ve skutečnosti se jedná o zářící odvrhnuté obálky hvězd podobných Slunci, které ve svém jádře vyčerpaly své jaderné palivo," vysvětluje Marcel Bělík z astronomické společnosti. "Taková hvězda na konci svého života odhodí své vnější vrstvy, které vytvoří obálku plynů, rozpínající se okolo obnaženého jádra. Pozorovat je můžeme díky ultrafialovému záření tohoto zbytku, neboli bílého trpaslíka, který zahřívá vyvržený plyn."
Mlhovina M 97 byla objevena Pierrem Méchaninem 16. února 1781. Samotné jméno Soví mlhovina poprvé použil velký pozorovatel oblohy Lord Rosse v roce 1848 poté, co pořídil její kresbu.
Takové jednou bude i naše Slunce
Hmotnost mlhoviny se odhaduje na 0,15 hmotnosti našeho Slunce. Hmotnost centrální hvězdy je pravděpodobně 0,7 sluneční hmotnosti. K odvrhnutí obálky došlo pravděpodobně před 6000 lety. Její vzdálenost je velmi nejistá. Různí autoři ji umisťují do vzdáleností od 1300 do 12 000 světelných roků. Průměr mlhoviny je odhadován na 3 světelné roky, i když je tento údaj stejně nespolehlivý jako její vzdálenost.
Oceněný snímek pořídil Tomáš Hynek na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Sestavil jej z cekem dvaceti fotografií, každou z nich nasnímal s expozičním časem dvaceti minut. Můžeme na něm vidět velmi zřetelně dva "soví oční důlky", které jsou výsledkem projekce velmi komplikované struktury mlhoviny. Autor nám připomněl, že i naše Slunce bude jednou svítit na obloze případným obyvatelům jiné části vesmíru jako třeba podobně krásná planetární mlhovina, jejíž snímek možná jiný astrofotograf zašle do fotografické soutěže...
Ale to již jistě nebude Česká astrofotografie měsíce, neboť toto poslední efektní představení našeho Slunce nenastane dříve než za pět až sedm miliard let.
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE. |