Jaderná energie je zpět na výsluní, míní expert

Adam Junek
14. 10. 2007 13:00
Rozhovor s regionálním šéfem GE Energy Rodem Christiem
Rod Christie, manažer společnosti GE Energy
Rod Christie, manažer společnosti GE Energy | Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - V dohledné době bude pokrývat jaderná energie deset až dvanáct procent potřeby. Její význam ale poroste, uvedl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Rod Christie, který šéfuje ve střední a východní Evropě včetně Ruska společnosti GE Energy, která patří do rodiny General Electric.

"Už i enviromentalisti a různí aktivisté z nevládních organizací si připouštějí, že bez jaderné energie to nepůjde. Chápou, že uhelná elektrárna prostě škodí víc," míní Christie. A tvrdí, že jaderná energetika je opět na vzestupu.

A: Tvrdíte, že jaderná energie je opět na koni. Myslíte ale, že už nadešel čas, aby získala podporu široké veřejnosti, a tím pádem i politickou podporu?

Samozřejmě je to v jednotlivých zemích různé. Některé jsou jí více nakloněny, jiné méně. Nicméně s novými reaktory čtvrté generace získává stále širší podporu. Mají totiž vysokou efektivitu a přitom poskytují velmi vysoké záruky bezpečnosti.

Průmyslové podniky, a také vlády mnoha zemí, jsou si toho velmi výrazně vědomy a tomu také odpovídá velké množství jaderných projektů, které se v poslední době objevily.

A: Jaký podíl podle vás bude v dohledné době mít jaderná energie na celkové spotřebě?

Závisí to na vícero faktorech. Zejména pak na rychlosti dokončování rozjetých projektů. S přibývajícími zakázkami začnou chybět experti a také máte ve světě jen čtyři hlavní stavitele reaktorů. Nicméně v nejbližší době bych si dokázal představit, že by to mohlo být kolem deseti až dvanácti procent. A to s tím, že význam jádra nadále poroste.

A: A dá se tedy odhadnout, kolik v příštích letech svět proinvestuje do jádra?

To lze velmi těžko, ale samozřejmě půjde o miliardy dolarů. Svět je v situaci, kdy řeší energetickou bezpečnost. A to, kolik se investuje do jádra, závisí na tom, jak se jednotlivé státy rozhodnou svou bezpečnost zajistit. Podělí se to mezi různé zdroje, včetně uhlí nebo mnohem levnějšího plynu.

Naším odhadem je, že kolem roku 2020 bude svět potřebovat pokrýt novou spotřebu 650 gigawattů, a k tomu bude třeba asi tisícovka nových elektráren, ať už jaderných, větrných, vodních či klasických tepelných.

Foto: Aktuálně.cz

A podle mě právě tato potřeba vede i v poslední době mnohé enviromentalisty a jiné aktivisty z nevládních organizací k tomu, že berou jádro na milost. Přece jen je to výrazně čistější zdroj energie než uhlí.

A: Dobrá, kolik tedy investuje do jaderné enegie GE, když nechcete mluvit o celém světě...

To je obtížné vyčíslit, kolik přímo investujeme do jádra. Celkově GE dává na vývoj a výzkum asi pět miliard dolarů ročně. V poslední době jsme se rozhodli, že určitě 1,5 miliardy z toho musí jít na výzkum spojený s naším projektem ecomagination, neboli ekologické řešení technologií, které zároveň mají vyšší efektivitu výkonu.

A: Podívejme se ještě na vaše aktivity v Česku. Když byl v červnu v Praze nejvyšší šéf GE Jeffrey Immelt, sliboval nové investice v zemi. Rýsuje se nějaká konkrétní na poli energetiky?

Snažíme se hledat projekty, na kterých bychom se mohli podílet, a to nejen v Česku, ale v celém středoevropském regionu. Zatím nám velmi dobře funguje spolupráce se společností Škoda Power. My dodáváme plynové turbíny a oni parové.

A: Jeffrey Immelt se také zmiňoval o možné spolupráci s energetickým gigantem ČEZ. Probíhají zde již nějaká jednání?

Jde o dialog. Hledáme možnosti spolupráce, ostatně jako s každým takto významným hráčem na poli energetiky. Naším cílem je například dodávat ČEZ naše nové technologie, aby zase naopak ČEZ mohl mnohem efektivněji využít své zdroje, a mít tak z toho profit. Ale jinak žádný konkrétní projekt nyní společně nemáme.

 

Právě se děje

Další zprávy