I Češi mohou dostat peníze Světové banky

Dušan Klimeš
2. 12. 2006 13:30
Rozhovor - České firmy mají velkou šanci v projektech financovaných Světovou bankou, říká její výkonný ředitel Gino Alzetta v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Prezident Světové banky Paul Wolfowitz (vlevo) a výkonný ředitel Gino Alzetta (vpravo)
Prezident Světové banky Paul Wolfowitz (vlevo) a výkonný ředitel Gino Alzetta (vpravo) | Foto: World Bank

A: Česko se před necelým rokem zařadilo mezi rozvinuté státy a nemá tak už nárok na půjčky od Světové banky. Je tedy v situaci, kdy už bude jen platit?

To je velmi rozšířený omyl. Členství ve Světové bance sice znamená, že musíte odvádět svůj díl příspěvků, ale na oplátku dostávají vaši podnikatelé, exportéři, obrovskou šanci se podílet na rozvoji zaostalých zemí.

A: Jak přesně? Vždyť vyvážet do těchto zemí mohou i dnes.

Světová banka rozjíždí projekt, ve kterém vystupuje nejen jako finančník, ale také jako prostředník, který může českým podnikatelům pomoci získat zakázky za miliony. Představte si, že například etiopská vláda chce postavit elektrárnu. Požádá o finanční pomoc Světovou banku. My poskytneme významnou částku, ale za podmínky, že na stavbu bude vypsán veřejný tendr. A o tomto tendru dámě vědět všem členům, kteří pak tuto nabídku rozšíří ve své zemi.

A: Jaké jsou tedy hlavní výhody projektu?

Za prvé se díky tomu podnikatelé o této nabídce dozvědí. Pokud by se procesu neúčastnila Světová banka, zůstal by jim utajen. Za druhé je garantováno, že vláda rozvojové země bude mít na stavbu dostatek peněz, protože velká část z nich jde z rozpočtu Světové banky. A za třetí je tu naše banka jako dohlížitel, který dává pozor na plnění všech podmínek férovosti celé zakázky.

A: Je tu ale otázka konkurenceschopnosti českých podnikatelů. Mají na to, aby se účastnili těchto tendrů, ve kterých se utkají s firmami z celého světa?

Absolutně. České firmy se dokáží pečlivě a poctivě připravit a podat nabídky, které obstojí. Dokonce jsou už i konkrétní případy. Firma Škoda dodala do Indie v rámci spolupráce se Světovou bankou trubky za miliony.

A: Světová banka si dala za cíl bojovat s chudobou. Nebylo by lepší raději financovat přímo akce zaměřené na chudé lidi, než neustále dávat peníze vládám?

Nemyslím si. Tím, že banka podporuje vládní investice do infrastruktury, rozvoje energetické a telekomunikační sítě, dává dobrý základ pro další rozvoj ekonomiky. A to rozvoj založený už na šikovnosti a schopnosti lidí daného státu, nikoli dalších půjček od Světové banky.

Myšlenky nobelisty Junuse přijala za své i Světová banka
Myšlenky nobelisty Junuse přijala za své i Světová banka | Foto: Aktuálně.cz

A: Jak se Světová banka dívá na otázku mikroúvěrů, za které dostal Muhammad Junus Nobelovu cenu? Poskytování úvěrů i těm nejchudším při téměř žádných zárukách by mohla být cesta, která se navíc už osvědčila.

Myšlenka mikroúvěrů je velmi dobrá a Světová banka už ji vzala za svou. Nevěnuje se ale poskytování peněz přímo chudým, ale financuje malé a střední podnikání. Tito podnikatelé totiž mohou tvořit velmi dobrý základ dalšího ekonomického vývoje, jen potřebují nějaký ten kapitál pro začátek. A ten jim formou mikroúvěrů mohou poskytnout právě mezinárodní organizace jakou je třeba Světová banka.

A: V čem tedy dnes spatřujete základní funkci a roli Světové banky?

Je to již výše zmiňovaný boj s chudobou. Zatímco založena byla kvůli tomu, aby pomohla státům bojovat s následky druhé světové války, nyní je už její role jinde. Financujeme vzdělání, boj s HIV, zavádění kvalitního zdravotního systému. Samozřejmě to stále děláme formou půjček vládám, ale už je to jinde, než před lety. Teď jsou peníze více adresné a už to není jen o ekonomických krizích a záchraně země v recesi. Je to více o lidech.

 

Právě se děje

Další zprávy