Grafika: Před 72 lety během povstání vzniklo v pražských ulicích na půldruhého tisíce barikád

Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 6. 5. 2017 17:17
Fakta, nahrávky výpovědí pamětníků, události v číslech. Projděte si přehled událostí pražského povstání v květnu roku 1945, které redakce Aktuálně.cz připravila ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a projektem Paměť národa.
Foto: ČTK, Jiří Kropáček

Poslední velkou ofenzivou na východní frontě byla takzvaná Pražská ofenziva, kterou provedla Rudá armáda. Sovětské síly postupovaly v několika směrech,
Dne 9. května 1945 dorazily do Prahy po silnicích od severu motorizované jednotky Rudé armády.

6. května – Po poledni se dala do pohybu vojska 1. ukrajinského frontu z Riesy nedaleko Drážďan. Tankové skupiny postupovaly ve směru ke Krušným horám za chabého odporu německé armády.

7. května – Z oblasti Moravy začaly útoky 2. ukrajinského frontu, který dokončil útok na jižní Moravu známý jako Bratislavsko-brněnská operace. Frontu velel maršál Rodion Malinovskij. Začaly též útoky jednotek 4. ukrajinského frontu generála Andreje Jeremenka, jež se předtím účastnily Ostravsko-opavské operace.

7. až 8. května – V noci překročily úderné skupiny Rudé armády hranice v prostoru přechodů Cínovec, Moldava a Mníšek. Pokračovaly směrem na Teplice a Duchcov.

8. května – Útok 1. ukrajinského frontu pokračoval ve směru na Louny a Terezín. Jednotky 5. gardového mechanizovaného sboru zadržel u Žatce kolonu maršála Ferdinanda Schörnera, jež prchal do amerického zajetí z Lázní Velichovek.

Na Moravě zlikvidovaly jednotky 4. ukrajinského frontu německou obranu u Přerova a Olomouce. Armáda pronikla až na linii Jeseník-Šumperk-Prostějov.

9. května – Časně ráno pronikla vojska 1. ukrajinského frontu ze směru od Slaného a Veltrus do Prahy. Do Čech a do Prahy postupovala téhož dne sovětská vojska prakticky ze všech směrů.

 

Právě se děje

Další zprávy