Vzpomínka na oběti komunistického režimu v bývalé hradišťské věznici před opravou

Vzpomínka na oběti komunistického režimu v bývalé hradišťské věznici před opravou
Ke studentům promluvila například dcera politického vězně Ladislava Guryčová, která vyprávěla o popravě Rudolfa Lenharta, kterého nespravedlivě odsoudila komunistická justice.
Na konferenci "Věznice Uherské Hradiště jako místo paměti" přišlo také mnoho studentů místního gymnázia.
Takto vypadá jedna část rozsáhlého areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti před rekonstrukcí.
V areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti začaly přípravy na rekonstrukci tím, že dělníci celý areál vyklízejí. Rekonstrukce je zatím plánována do roku 2028.
Foto: Radek Bartoníček
Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 2. 2020 7:05
Možná poslední možnost podívat se do areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti měli lidé, kteří se v úterý 25. února účastnili pietní vzpomínky na nádvoří věznice. Vzpomínka proběhla v místě, kde patrně stála šibenice. Jestli tomu tak skutečně bylo, zjistí archeologický průzkum, který je součástí právě zahájených příprav na rekonstrukci, plánovanou minimálně do roku 2028.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy