Obrazem: Čechoslováci a Pouštní bouře. Takto se vojáci zapojili do války v Zálivu

Obrazem: Čechoslováci a Pouštní bouře. Takto se vojáci zapojili do války v Zálivu
Operace Pouštní štít, přípravy. Americké jednotky se přesunují v saúdskoarabské poušti do výchozích pozic k osvobození Irákem okupovaného Kuvajtu. Snímek je z 4. listopadu 1990.
Velitel československé protichemické jednotky plukovník Ján Valo (na snímku druhý zprava) během vojenského nasazení v Perském zálivu. Saúdská Arábie měla kvůli hrozbě použiti bojových otravných látek iráckým diktátorem Saddámem Husajnem velký zájem o pomoc Čechoslováků.
Tento snímek už pochází z roku 1991 z operace Pouštní bouře. Útok amerických tanků M1A1 Abrams. Jejich systém řízení palby umožňoval ničit nepřátelské tanky na vzdálenost daleko přesahující 2500 metrů. A to i v noci. Bylo to rozhodující v boji proti generaci iráckých tanků sovětské výroby s účinným dostřelem menším než 2000 metrů. Díky tomu tanky Abrams ničily irácké stroje mnohem dříve, než byly ohroženy jejich palbou.
Koaliční vojáci před útokem.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 28. 2. 2021 11:18
Do operace Pouštní bouře k osvobození Irákem okupovaného Kuvajtu se krátce po pádu komunistického režimu zapojili i českoslovenští vojáci. Účast protichemického praporu v mezinárodní koalici prosadil svou autoritou prezident Václav Havel. Českoslovenští vojáci tak během války v Zálivu, která skončila před 30 lety, pootevřeli dveře do NATO.
 

Právě se děje

Další zprávy