Obrazem: Tanky v ulicích a hořící barikády. Připomeňte si invazi ze srpna 1968

Obrazem: Tanky v ulicích a hořící barikády. Připomeňte si invazi ze srpna 1968
Setkání v Bratislavě dva týdny před okupací - vůdce Sovětského svazu Leonid Brežněv (uprostřed), československý prezident Ludvík Svoboda (vlevo) a generální tajemník KSČ Alexander Dubček
Barikáda z nákladních aut a autobusů před rozhlasem
Řidič autobusu se před rozhlasem snaží pomoct prvním obětem invaze
Sovětští vojáci na tancích před budovou Československého rozhlasu na Vinohradské třídě (21. srpna 1968)
Foto: Libor Hajsky / Reuters
Domácí Dan Poláček Domácí, Dan Poláček
20. 8. 2020 17:03
Těsně před půlnocí 20. srpna 1968 překročily armády států Varšavské smlouvy československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadly na území státu. Invaze ukončila takzvané pražské jaro, tedy pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". Podívejte se na známé i méně známé záběry ze srpnových událostí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy