Foto: Legendární Mig 15 znovu jako nový. Ve své době předčil i americké stroje

Foto: Legendární Mig 15 znovu jako nový. Ve své době předčil i americké stroje
V hangáru na vojenském letišti v Praze-Kbelích se chystá slavnost.
Lehce zahalen tu stojí nově opravený stíhací bombardér Mig 15.
Pamětní fotografii předal spolu s letounem řediteli Vojenského historického ústavu Aleši Knížkovi. Uprostřed je kontroluje jejich nadřízený, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.
Mig 15 se začal vyrábět v SSSR v roce 1948. Od roku 1952 se licenčně vyráběl v Československu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
8. 12. 2016 18:31
Proslavený stíhací bombardér, který ničil americké stíhačky v Koreji, je po opravě znovu v leteckém muzeu. Mig 15 se začal vyrábět v SSSR v roce 1948. Od roku 1952 se licenčně vyráběl v Československu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy