Den D. Podívejte se, jak se Jan Pavel II. stal svatým

Den D. Podívejte se, jak se Jan Pavel II. stal svatým
Papež František se dotýká sochy Panny Marie, svatořečení právě začíná.
Poté pokračuje na místo slavnosti.
Nejdříve papež František houpe s kadidlem.
A poté políbil hlavní oltář. Zobrazit 30 fotografií
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2014 15:30
Na Svatopetrském náměstí sledovaly svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII. desetisíce lidí.

Vatikán - Desetitisíce lidí v neděli brzy ráno zaplnily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kde papež František prohlásil za svaté své dva předchůdce v čele katolické církve - Jana Pavla II. a Jana XXIII.

Polští poutníci s červenobílými vlaječkami rodné země Jana Pavla II. byli mezi prvními, kteří se před rozbřeskem na náměstí protlačili. Většina z nich strávila noc pod širým nebem na matracích v okolních ulicích. Jiní nešli spát vůbec a zúčastnili se celonočních modliteb v asi desítce kostelů v centru Říma.

Obřadu, který je označován za jednu z nejvýznamnější událostí novodobých dějin katolické církve, byl přítomen i emeritní papež Benedikt XVI., který na svůj úřad loni ze zdravotních důvodů rezignoval.

Svatopetrské náměstí, které tradičně pojme kolem 180 000 lidí, zaplnily po jeho ranním otevření davy, které neodradil ani déšť. Před samotnou mší spojenou s kanonizací začal obřad modlitbami a zpěvy.

Svatořečení začalo krátce po 10:00 SELČ, když prefekt vatikánské kongregace pro blahořečení a svatořečení Angelo Amato třikrát papeže požádal o svatořečení dvou papežů. Podle tradice stačí jedna žádost; trojnásobná žádost o kanonizaci ovšem podle Vatikánu podtrhuje důležitost slavnostní chvíle.

Benedikt XVI. seděl během mše vlevo od oltáře, aby podle agentury AFP byl jasně odlišen od úřadujícího papeže. Benedikt přišel celý v bílém a jako přítel polského papeže Jana Pavla II. byl nadšeně uvítán hlavně polskými poutníky. "Dva svatí papežové v nebi, dva papežové na Svatopetrském náměstí," stálo na jednom mnoha transparentů, který byl na náměstí k vidění.

"Prohlašujeme blahoslavené Jana XXIII. a Jana Pavla II. za svaté a přijímáme je mezi svaté. Stanovujeme, že je má takto uctívat celá církev. Ve jménu Otce, Syna a Ducha svatého," ohlásil krátce po zahájení obřadu kanonizace František.

Jeho slova přivítali věřící bouřlivým potleskem. Na oltář pak byly položeny relikvie obou nově svatořečených: krev Jana Pavla II. a kousek pokožky Jana XXIII. Amato nakonec papeži Františkovi poděkoval a požádal ho, aby oficiálním dokumentem kanonizaci potvrdil.

František označil oba svatořečené za statečné muže, které nepřemohly tragédie, jež zažili ve 20. století. Podle papeže se nebáli "poklonit utrpení a ranám lidstva" a byli nositeli "živé naděje".

Do celého Říma na bezprecedentní obřad - současnou kanonizaci dvou papežů - dorazil nejméně milion poutníků z celého světa. Ti, kdo se nedostali přímo na náměstí, mohli dění sledovat na 19 velkých obrazovkách rozmístěných po italské metropoli. Na bezpečnost dohlížely tisíce policistů za asistence armády.

Na svatořečení dorazily také na čtyři desítky prezidentů a premiérů z celého světa.

Z Česka tam byl šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, ministr kultury Daniel Herman, ministryně spravedlnosti Helena Válková a z církevních kruhů mimo jiné kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk.

Český kardinál Dominik Duka po obřadu ČTK z Vatikánu telefonicky řekl, že kanonizace obou papežů je vstupem mezi nesmrtelné, u nichž se bude připomínat nejen jejich jméno, ale i jejich dílo. Jana Pavla II. označil spolu s někdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a bývalým prezidentem USA Ronaldem Reaganem za osobnost, která vystupováním proti komunismu přepsala dějiny.

 

Právě se děje

Další zprávy