Apoštolové, kteří z nových vitrážových okének na orloji vyjeli přesně v 18:00, dostali v dílnách novou povrchovou úpravu. Před demontováním byla na orloji plechová okénka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě.
První start orloje se ale nepovedl zcela podle plánu, zjistila Česká televize ze záběrů kamery, kterou umístila do komory. Při otevírání dvířek se podle strojníka zasekl řetěz, a tak zbytek apoštolů musel posouvat ručně. O hodinu později už bylo vše bez problémů.
Ve staroměstské radnici v pátek zároveň započala výstava mapující rekonstrukci věže radnice. Veřejnosti bude přístupná od soboty. "Fotografie dokumentují pražskou, a věřím, že nejen pražskou, ale i evropskou historii," řekl na zahájení radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).
"Orloj, tak jak jste ho dnes viděli, je nejstarší mechanický stroj na světě. To, co je za astrolábem, je nejstarší dílo lidských rukou, které se už přes šest set let pohybuje. Nic podobného na světě není," doplnil autor projektu rekonstrukce radnické věže, architekt Petr Malinský.
Orloj se kvůli opravám zastavil letos 8. ledna, kompletně demontován byl poprvé od poválečných let. Mechanika stroje se vrací do podoby z 60. let 19. století. Elektrický pohon z roku 1948 byl při rekonstrukci nahrazen původním mechanismem, konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny, díky nimž bude orloj poháněn tak, jak byl původně.
Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu.
Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech mimo jiné vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.