Foto: Rychetský, Hilšer, Schwarzenberg. Známé osobnosti se loučily s Jiřinou Šiklovou

Foto: Rychetský, Hilšer, Schwarzenberg. Známé osobnosti se loučily s Jiřinou Šiklovou
V barokním kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze se konalo poslední rozloučení se zesnulou socioložkou a signatářkou Charty 77 Jiřinou Šiklovou.
Přišel také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a z politiků dorazil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
S výraznou osobností nejen českých společenských věd se přišla rozloučit asi stovka lidí.
Dovnitř směli jen smuteční hosté.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
3. 6. 2021 12:50
Na poslední rozloučení s Jiřinou Šiklovou přišla asi stovka lidí, včetně známých osobností. Socioložka, bývalá disidentka a propagátorka genderových studií zemřela ve věku 85 let. Rozloučením provázel Tomáš Halík v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze naproti Karlovu mostu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy