Dvacet let od smrti frontmana Plastiků. Hlavsa hrál v Havlově stodole i v Bílém domě

Dvacet let od smrti frontmana Plastiků. Hlavsa hrál v Havlově stodole i v Bílém domě
Milan Hlavsa se svými spolužáky na základní škole na Břevnově.
Zprava: Milan Hlavsa a vedle Jiří Přemysl Števich, oba byli zakládajícími členy skupiny The Plastic People of the Universe. Snímek neznámého autora pochází přibližně z roku 1966.
Sestava Plastic People z 2. června 1974.
Zleva: Mejla Hlavsa, Josef Braníček, Jiří Šula, Vratislav Brabenec, Jiří Kabeš a Jaroslav Vožňak. Skupina stojí před žižkovským ateliérem výtvarníka Jaroslava Kadlece, kde měla ten den koncert. Foto: Petr Prokeš
Koncert Plastic People ve stodole Václava Havla na Hrádečku 22. dubna 1978, při hraní premiéry Pašijových her velikonočních.
Koncert Plastic People ve stodole Václava Havla.
Foto: Soukromý archiv Františka Stárka
Tereza Patočková Tereza Patočková
9. 1. 2021 10:48
Tento týden uplynulo dvacet let od smrti hudebníka a zakládajícího člena kapely The Plastic People of the Universe Milana "Mejly" Hlavsy. Aktuálně.cz připravilo galerii unikátních snímků, které zachycují úryvky ze života této významné osobnosti českého undergroundu a disentu.

Skupinu The Plastic People of the Universe založil Hlavsa v roce 1968, dalšími členy byli Michal Jernek, kytarista Jiří "Přemysl" Števich a bubeník Josef Brabec. O několik měsíců později Brabce nahradil Pavel Zeman a ke skupině se přidal kytarista a klávesista Josef Janíček. Skupinu pojmenovali podle písně Franka Zappy.

O pět let později zakládal Hlavsa také skupinu DG 307, kterou společně s Pavlem Zajíčkem pojmenovali podle označení psychiatrické diagnózy "Přechodné situační psychické poruchy", která umožňovala mladým mužům získat tzv. modrou knížku a vyhnout se tak povinné vojenské službě.

Mejla Hlavsa byl také významnou postavou disidentu. Václav Havel na něj vzpomínal jako na jednoho z těch, kteří se podle něj zasloužili o pád režimu a současnou svobodu. 

Z počátku svého působení hrála skupina převzaté skladby od svých oblíbených zahraničních interpretů. Byli jimi například The Velvet Underground či The Rolling Stones. Tou dobou ještě Hlavsa netušil, že si roku 1998 zahraje se zakládajícím členem The Velvet Underground Lou Reedem v Bílém domě během setkání tehdejších prezidentů Václava Havla a Billa Clintona.

O životě členů a především dějinách Plastiků v období 1968-1976 pojednává publikace Podzemní symfonie Plastic People, kterou sepsal František Stárek Čuňas a Martin Valenta. V knize je popsán také politický kontext, a to především okolo Charty 77, tu Mejla Hlavsa podepsal, nicméně jeho podpis nebyl přijat, jelikož byl tou dobou trestně stíhaný. 

Hlavsa zemřel 5. ledna 2001 na nádorové onemocnění plic v nedožitých padesáti letech. Podívejte se do galerie na střípky z jeho života, které Aktuálně.cz poskytl František Stárek Čuňas.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy