Dvacet let od smrti frontmana Plastiků. Hlavsa hrál v Havlově stodole i v Bílém domě

Dvacet let od smrti frontmana Plastiků. Hlavsa hrál v Havlově stodole i v Bílém domě
Milan Hlavsa se svými spolužáky na základní škole na Břevnově.
Zprava: Milan Hlavsa a vedle Jiří Přemysl Števich, oba byli zakládajícími členy skupiny The Plastic People of the Universe. Snímek neznámého autora pochází přibližně z roku 1966.
Sestava Plastic People z 2. června 1974.
Zleva: Mejla Hlavsa, Josef Braníček, Jiří Šula, Vratislav Brabenec, Jiří Kabeš a Jaroslav Vožňak. Skupina stojí před žižkovským ateliérem výtvarníka Jaroslava Kadlece, kde měla ten den koncert. Foto: Petr Prokeš
Koncert Plastic People ve stodole Václava Havla na Hrádečku 22. dubna 1978, při hraní premiéry Pašijových her velikonočních.
Koncert Plastic People ve stodole Václava Havla.
Foto: Soukromý archiv Františka Stárka
Tereza Patočková Tereza Patočková
9. 1. 2021 10:48
Tento týden uplynulo dvacet let od smrti hudebníka a zakládajícího člena kapely The Plastic People of the Universe Milana "Mejly" Hlavsy. Aktuálně.cz připravilo galerii unikátních snímků, které zachycují úryvky ze života této významné osobnosti českého undergroundu a disentu.

Skupinu The Plastic People of the Universe založil Hlavsa v roce 1968, dalšími členy byli Michal Jernek, kytarista Jiří "Přemysl" Števich a bubeník Josef Brabec. O několik měsíců později Brabce nahradil Pavel Zeman a ke skupině se přidal kytarista a klávesista Josef Janíček. Skupinu pojmenovali podle písně Franka Zappy.

O pět let později zakládal Hlavsa také skupinu DG 307, kterou společně s Pavlem Zajíčkem pojmenovali podle označení psychiatrické diagnózy "Přechodné situační psychické poruchy", která umožňovala mladým mužům získat tzv. modrou knížku a vyhnout se tak povinné vojenské službě.

Mejla Hlavsa byl také významnou postavou disidentu. Václav Havel na něj vzpomínal jako na jednoho z těch, kteří se podle něj zasloužili o pád režimu a současnou svobodu. 

Z počátku svého působení hrála skupina převzaté skladby od svých oblíbených zahraničních interpretů. Byli jimi například The Velvet Underground či The Rolling Stones. Tou dobou ještě Hlavsa netušil, že si roku 1998 zahraje se zakládajícím členem The Velvet Underground Lou Reedem v Bílém domě během setkání tehdejších prezidentů Václava Havla a Billa Clintona.

O životě členů a především dějinách Plastiků v období 1968-1976 pojednává publikace Podzemní symfonie Plastic People, kterou sepsal František Stárek Čuňas a Martin Valenta. V knize je popsán také politický kontext, a to především okolo Charty 77, tu Mejla Hlavsa podepsal, nicméně jeho podpis nebyl přijat, jelikož byl tou dobou trestně stíhaný. 

Hlavsa zemřel 5. ledna 2001 na nádorové onemocnění plic v nedožitých padesáti letech. Podívejte se do galerie na střípky z jeho života, které Aktuálně.cz poskytl František Stárek Čuňas.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy