Fotovoltaické panely – tipy na co si dát pozor a co nezanedbat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz - za podpory: fotovoltaika
23. 3. 2023 4:27
Pořízení domácí solární elektrárny je chytrý způsob, jak ve středně až dlouhodobém horizontu ušetřit na provozních nákladech domácnosti, dosáhnout energetické soběstačnosti, a ještě udělat něco pro ochranu životního prostředí. Při současných vysokých cenách energií s využitím dotace se investice do fotovoltaiky vrátí už za 5 až 6 let. Jejich potenciál v Česku je přitom obrovský.

Princip fungování fotovoltaické elektrárny je zdánlivě jednoduchý - sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely, které je přeměňují na energii. Fotovoltaická instalace potřebuje k provozu a výrobě energie nosič elektrických interakcí, tedy foton. Právě tato částice uvádí elektrony do pohybu, díky čemuž vzniká elektrické napětí. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů jde do střídače, kde se přemění na střídavý proud, který odebíráte z vaší elektrické zásuvky. Díky vyššímu napětí elektřina ze slunce vytlačí síťovou elektřinu z domu, přičemž její přebytek jde do sítě nebo do bateriového úložiště.

Foto: Columbus Energy

Důležitá je odborná instalace

Fotovoltaika je velice bezpečná technologie, ale vlivem nekvalitní instalace hrozí, že po pár letech přestane fungovat. Pokud jsou nesprávně zapojené elektrické části, může dojít i ke vznícení. Nejčastěji se jedná o špatné napojení konektorů DC části a krimpování kabelů s konektory, nedostatečné utažení svorkovnic a šroubových spojů, mechanické přetížení svorek či nedostatečné oddělení požárních úseků.

"Abychom předcházeli nejběžnějším poruchám, vyvinuli jsme vlastní instalační normu o 90 bodech, podle které každý systém kontrolujeme. Naši pracovníci ověří funkčnost všech komponentů, pevnost konstrukce, či zda je správně zapojená veškerá kabeláž," vysvětluje Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy.

Poruchy bývají způsobeny také nedostatečnou ochranou kabeláže a konektorů, které propojují jednotlivé komponenty fotovoltaických systémů. Vniknutím vody a nečistot dochází ke snížení účinnosti či ztrátě odporu. Přehřívání problematických míst zase může vést ke vzniku požáru.

 

Právě se děje

Další zprávy