Z pražské rodačky na vrchol americké diplomacie. Život Albrightové ve fotografiích

Z pražské rodačky na vrchol americké diplomacie. Život Albrightové ve fotografiích
Madeleine Albrightová se narodila 15. května 1937 v Praze jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Zde je na snímku (nejmenší z dětí) s dětským kočárkem a sestřenicemi Dagmar Deimlovou a Milenou Deimlovou.
Studentský portrét z  Wesley College z roku 1959. Ve stejném roce si vzala novináře ze zámožné rodiny Josepha Albrighta a narodily se jim tři dcery - Katherine a dvojčata Anne a Alice.
Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová poskytla 5. července 2005 v Prištině rozhovor novinářům. Albrightová během první návštěvy jihosrbské provincie od roku 1999, kdy hrála významnou roli v mezinárodním úsilí o ukončení konfliktu v Kosovu, na zvláštním zasedání kosovského parlamentu, svolaném na její počest, vyzvala vedoucí představitele a občany Kosova, aby posilovali demokracii, respektovali práva menšin, vykořenili korupci a dodržovali zákony. Rovněž obdržela Zlatou medaili svobody jako ocenění za svou roli kolem ozbrojeného konfliktu v Kosovu a po něm.
Velvyslankyně USA u OSN Madeleine Albrightová a prezident Václav Havel očekávají na Pražském hradě příjezd manželky amerického prezidenta Hillary Clintonové v roce 1996.
Foto: ČTK
Petra Škraňková Dan Poláček Petra Škraňková, Dan Poláček
Aktualizováno 15. 5. 2024 10:49
První žena na postu ministryně zahraničí USA, pražská rodačka a česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem. Madeleine Albrightová se zasadila o vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. Politička, svého času považovaná za nejvlivnější ženu na světě, by se dnes dožila 87 let. Prohlédněte si její život ve fotografiích.
 

Právě se děje

Další zprávy