Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem

Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem
Premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Milan Toman a ministr dopravy Vladimír Kremlík ve středu 15. května vyrazili do lesů v okolí vodní nádrže Želivka-Švihov, kde je situace na Vysočině nejvíc alarmující. Vodní nádrž je zdroj pitné vody pro Středočeský kraj a Prahu.
Lesem delegaci provedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. "Situace na Vysočině je poměrně vážná a situaci komplikuje, že je tu velké množství drobných vlastníků. Stát zde vlastní cca 40 procent lesa, a proto je ta situace složitější než v jiných regionech," popsal situaci Vojáček. Podle ředitele lesníci používají prostředky šetrné k půdě, aby nedocházelo k znehodnocení pitné vody v nádrži.
Vytěžené plochy lesníci co nejrychleji opět zalesňují. Podle Vojáčka Lesy ČR usilují o pestrou druhovou skladbu nového lesa. Podíl listnatých sazenic představuje až 70 procent.
Ministerstvo zemědělství na zalesňování holin vyčlenilo v roce 2017 650 milionů korun, loni 700 milionů a letos plánuje poskytnout zhruba 1,15 miliardy korun. "Je to program i pro obce i pro soukromé firmy a soukromé vlastníky lesů," připomněl Babiš.
Foto: ČTK
dap mp dap, mp
16. 5. 2019 14:27
Předseda vlády Andrej Babiš a jeho kolegové z kabinetu ve čtvrtek vyrazili na Vysočinu k přehradě Želivka-Švihov, kde se přišli seznámit s následky kůrovcové kalamity v tamějších lesích. Premiér se mimo jiné zajímal například o způsob ošetření napadených vytěžených stromů, situaci v obchodu s dřívím, o možnosti ochrany lesa proti škůdcům a působení zvěře či o dopady kalamity na zásoby vody v krajině. "Bohužel, v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď skutečně děláme maximum pro to, abychom kůrovce perspektivně porazili, a to různými způsoby,“ řekl ve čtvrtek premiér. Podívejte se na fotogalerii z návštěvy Babiše a jeho kolegů v kůrovcem napadeném lese.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy