Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem

Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem
Premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Milan Toman a ministr dopravy Vladimír Kremlík ve středu 15. května vyrazili do lesů v okolí vodní nádrže Želivka-Švihov, kde je situace na Vysočině nejvíc alarmující. Vodní nádrž je zdroj pitné vody pro Středočeský kraj a Prahu.
Lesem delegaci provedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. "Situace na Vysočině je poměrně vážná a situaci komplikuje, že je tu velké množství drobných vlastníků. Stát zde vlastní cca 40 procent lesa, a proto je ta situace složitější než v jiných regionech," popsal situaci Vojáček. Podle ředitele lesníci používají prostředky šetrné k půdě, aby nedocházelo k znehodnocení pitné vody v nádrži.
Vytěžené plochy lesníci co nejrychleji opět zalesňují. Podle Vojáčka Lesy ČR usilují o pestrou druhovou skladbu nového lesa. Podíl listnatých sazenic představuje až 70 procent.
Ministerstvo zemědělství na zalesňování holin vyčlenilo v roce 2017 650 milionů korun, loni 700 milionů a letos plánuje poskytnout zhruba 1,15 miliardy korun. "Je to program i pro obce i pro soukromé firmy a soukromé vlastníky lesů," připomněl Babiš.
Foto: ČTK
dap mp dap, mp
16. 5. 2019 14:27
Předseda vlády Andrej Babiš a jeho kolegové z kabinetu ve čtvrtek vyrazili na Vysočinu k přehradě Želivka-Švihov, kde se přišli seznámit s následky kůrovcové kalamity v tamějších lesích. Premiér se mimo jiné zajímal například o způsob ošetření napadených vytěžených stromů, situaci v obchodu s dřívím, o možnosti ochrany lesa proti škůdcům a působení zvěře či o dopady kalamity na zásoby vody v krajině. "Bohužel, v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď skutečně děláme maximum pro to, abychom kůrovce perspektivně porazili, a to různými způsoby,“ řekl ve čtvrtek premiér. Podívejte se na fotogalerii z návštěvy Babiše a jeho kolegů v kůrovcem napadeném lese.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy