Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem

Foto: A máme ho! Babiš vyrazil na Vysočinu seznámit se s kůrovcem
Premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Milan Toman a ministr dopravy Vladimír Kremlík ve středu 15. května vyrazili do lesů v okolí vodní nádrže Želivka-Švihov, kde je situace na Vysočině nejvíc alarmující. Vodní nádrž je zdroj pitné vody pro Středočeský kraj a Prahu.
Lesem delegaci provedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. "Situace na Vysočině je poměrně vážná a situaci komplikuje, že je tu velké množství drobných vlastníků. Stát zde vlastní cca 40 procent lesa, a proto je ta situace složitější než v jiných regionech," popsal situaci Vojáček. Podle ředitele lesníci používají prostředky šetrné k půdě, aby nedocházelo k znehodnocení pitné vody v nádrži.
Vytěžené plochy lesníci co nejrychleji opět zalesňují. Podle Vojáčka Lesy ČR usilují o pestrou druhovou skladbu nového lesa. Podíl listnatých sazenic představuje až 70 procent.
Ministerstvo zemědělství na zalesňování holin vyčlenilo v roce 2017 650 milionů korun, loni 700 milionů a letos plánuje poskytnout zhruba 1,15 miliardy korun. "Je to program i pro obce i pro soukromé firmy a soukromé vlastníky lesů," připomněl Babiš.
Foto: ČTK
dap mp dap, mp
16. 5. 2019 14:27
Předseda vlády Andrej Babiš a jeho kolegové z kabinetu ve čtvrtek vyrazili na Vysočinu k přehradě Želivka-Švihov, kde se přišli seznámit s následky kůrovcové kalamity v tamějších lesích. Premiér se mimo jiné zajímal například o způsob ošetření napadených vytěžených stromů, situaci v obchodu s dřívím, o možnosti ochrany lesa proti škůdcům a působení zvěře či o dopady kalamity na zásoby vody v krajině. "Bohužel, v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď skutečně děláme maximum pro to, abychom kůrovce perspektivně porazili, a to různými způsoby,“ řekl ve čtvrtek premiér. Podívejte se na fotogalerii z návštěvy Babiše a jeho kolegů v kůrovcem napadeném lese.
 

Právě se děje

Další zprávy