First poll in two years shows ODS beating ČSSD

CzechNews
26. 6. 2009 13:00
Mirek Topolánek and his Civic Democrats bounce back four months before early general elections.
Civic Democrat leader Mirek Topolánek is back in the game.
Civic Democrat leader Mirek Topolánek is back in the game. | Foto: Reuters

Prague - Czech voter support has for the first time since 2007 swung from Jiří Paroubek's Social Democrats (ČSSD) to Mirek Topolánek's Civic Democrats (ODS), according to a survey by the Public Opinion Research Centre (CVVM) at the Czech Academy of Sciences.

Of those polled between 8 and 15 June, 35 percent said they would vote for ODS should general elections take place today, while only 30 percent backed ČSSD.

The Communists would now receive 16% of the vote, and the last two parties to pass the 5 percent threshold required for lower house representation would be the Christian Democrats (KDU-ČSL) with 6.5 percent and the Greens with 5.5 percent.

Will Top 09 make it?

The closely watched Top 09, a new partly recently launched by former finance minister and Christian Democrat Miroslav Kalousek and former foreign minister Karel Schwarzenberg (independent), would not make it to the Chamber of Deputies with only 2 percent of the vote.

But Kalousek has dismissed the poll results as unreliable, pointing out that he only announced his intention to found Top 09 on 11 June, four days after the survey started, and that the new party is not yet officially registered.

"CVVM has published figures on Top 09 alongside other parties regardless of the fact that the public was only informed about our intentions during the survey," Kalousek wrote in a statement.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy