Změny v daňovém přiznání: Dvanáct odpovědí na časté otázky z praxe

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2016 7:07
Novinky pro rodiče, důchodce, podnikatele i brigádníky. Které platí pro daňové přiznání za rok 2015? A na co si ještě dát pozor?

Výdajové paušály

Foto: Aktuálně.cz

Co přesně znamená nový strop pro uplatnění paušálů? Pokud mám příjmy přes dva miliony, nesmím je tedy vůbec uplatnit? Nebo jen do této hranice?

Paušály lze nyní využít – zjednodušeně řečeno – pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Přímo v zákoně je však limit pro jednotlivé skupiny stanoven jako maximální možný výdaj: nejvýše 1,6 milionu korun u 80% paušálu, nejvýše 1,2 milionu u 60% paušálu, nejvýše 800 tisíc u 40% paušálu a nejvýše 600 tisíc u 30% paušálu.

Zákon tedy nezakazuje použít paušály v případě, že má podnikatel příjmy přes dva miliony korun. Výdaje si ale může takto odečíst jen do uvedeného limitu. V praxi pak může dojít k tomu, že místo 80 procent si paušálem odečte nižší podíl, ale přesto to pro něj bude výhodnější a jednodušší, než kdyby si odečítal skutečné výdaje (na základě „účtenek a faktur“).

Omezení takzvaných výdajových paušálů se už týká všech skupin osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Nově se rozšiřuje i na šedesátiprocentní (neřemeslné živnosti) i na osmdesátiprocentní (řemeslné živnosti a zemědělci) paušály.

 

Právě se děje

Další zprávy