Velký přehled změn roku 2018. Projděte si, jak se dotknou vaší peněženky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 2. 1. 2018 12:20
Nový rok přináší změny pro zaměstnance, podnikatele, rodiny, klienty bank, důchodce, řidiče nebo pacienty. Každý si najde něco – i policisté nebo vězni.

Věk odchodu do penze

Foto: Thinkstock

Zákon zavádí nový strop ve výši 65 let. Dosavadní mechanismus růstu důchodového věku počítal s tím, že nyní narozené děti by měly jít do důchodu až po 73. narozeninách.

Nový systém pro stanovení tohoto věku začne platit sice už od roku 2018, první změny se ale dotknou až lidí, kteří půjdou do penze po roce 2030 (tedy narozených po roce 1965). Až do té doby důchodový věk poroste podle dnes platných pravidel a postupně se zastaví na 65 letech.

Zavedení stropu ale neznamená, že by v budoucnu důchodový věk neměl růst. Odpovědnost za jeho případné zvyšování se jen přesouvá na příští vlády. Ty by měly každých pět let dostávat od Českého statistického úřadu demografickou studii. A pokud další vlády dodrží zásadu, podle níž by lidé měli trávit v důchodu čtvrtinu života, poroste pravděpodobně věk odchodu do penze úměrně zvyšující se průměrné délce života.

Čtěte také: Do důchodu až v 74 letech. Nové porovnání zemí ukazuje, jak roste věk odchodu do penze

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy