Velký přehled změn roku 2018. Projděte si, jak se dotknou vaší peněženky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 2. 1. 2018 12:20
Nový rok přináší změny pro zaměstnance, podnikatele, rodiny, klienty bank, důchodce, řidiče nebo pacienty. Každý si najde něco – i policisté nebo vězni.

Nemocenská

Foto: Jaroslav Jiřička

Od patnáctého dne pracovní neschopnosti lidé dostanou - tak jako dosud - 60 procent z takzvaného vyměřovacího základu (zjednodušeně řečeno z hrubé mzdy, která je u vyšších hodnot omezena).

Dlouhodobě nemocní lidé ale dostanou vyšší dávky z nemocenského pojištění než dosud. Od druhého měsíce nemoci (31. dne pracovní neschopnosti) se totiž zvýší na 66 procent a od třetího měsíce pak na 72 procent základu. Procentní výše dávek se tak vrátí do stavu, jaký fungoval do konce roku 2009.

Maximální denní nemocenská pro rok 2018 dosahuje v prvním měsíci 990 korun. Člověk s průměrnou mzdou, tedy s výdělkem 29 000 korun, dostává 516 korun za den. Od druhého měsíce stoupne dávka na maximálně 1089 korun denně, člověk s průměrnou mzdou by tak získal 567 korun. Od třetího měsíce pak maximální dávka stoupne na 1188 korun denně, u průměrné mzdy vychází na 619 korun.

Nic se nemění na tom, že v prvních třech dnech pracovní neschopnosti nedostávají lidé nic. Zůstává také pravidlo, podle něhož čtvrtý až 14. den pracovní neschopnosti proplácí zaměstnavatel formou náhrady mzdy. Z nemocenského pojištění od státu dostávají lidé peníze až od 15. dne nemoci.

 

Právě se děje

Další zprávy