Snaha o zachování odpočtů z hypoték vyvolala chaos. Řada lidí přijde až o 22 tisíc

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 30. 9. 2020 8:34
Od ledna mají platit nová pravidla v daňových odpočtech úroků z hypotečních úvěrů. Nejasnosti vyvolává pasáž novely, ve které se uvádí, že na úroky z úvěrů použitých na financování bytové potřeby obstarané před 1. lednem 2021 se bude uplatňovat roční limit 300 tisíc korun, zatímco u pozdějšího obstarání to bude jen 150 tisíc korun. Co ale pojem "obstarání bytové potřeby" vlastně znamená?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Je to zmatek," říká Jiří Kryl, úvěrový analytik společnosti Broker Trust, a pokračuje: "Záměrem zákonodárců bylo, aby roční limit na odpočet úroků byl pro úvěry podepsané v novém roce 150 tisíc korun, namísto současných 300 tisíc korun. Ustanovení novely jsou ale nejasná, že nad výkladem zákona kroutí řada odborníků hlavou," tvrdí Kryl.

Problém je podle něj s výkladem spojení "obstarání bytové potřeby", které vyvolává řadu otázek. "Kdy obstarání bytové potřeby nastává, je to při podpisu úvěrové smlouvy, nebo při podpisu kupní smlouvy, nebo snad při zapsání vlastníka do katastru nemovitostí?" ptá se Kryl. Další otázky podle něj vyvolává refinancování hypoték či pozdější navýšení hypoték. Budou u nich platit výhodnější staré odpočty, nebo už ty poloviční?

"To všechno jsou oblasti, kde by klientům mohl nesprávný výklad zákona přinést pozdější komplikace s daňovou správou, pokud by si od daňového základu odečítali více, než zákon dovoluje. Případně by si na základě nesprávného výkladu odečítali méně, než mohou," doplňuje Kryl.

Uvedené částky zaplacené na úrocích se odečítají od daňového základu, sporných 150 000 korun tak znamená, že by lidé reálně mohli přijít o částku 22 500 Kč v rámci ročního zúčtování daně.  

Aktuálně.cz oslovilo několik daňových expertů, shodli se na tom, že ministerstvo financí bude muset ještě problematický pojem jasněji definovat. Shodují se na tom, že odečet úroků z úvěru od základu daně patří k poměrně hojně využívaným nástrojům. "Předpokládáme, že Generální finanční ředitelství vydá k této problematice pokyny, kterými se budou jednotlivé finanční úřady řídit," uvedla Gabriela Ivanco z Mazars. 

Podle jejího výkladu obstarání bytové potřeby vznikne v okamžiku, kdy koupíme nemovitost, tedy kdy je návrh na vklad zapsán do katastru nemovitostí. "Pokud poplatník koupí nemovitost do 31. prosince 2020, tedy proběhne do té doby zápis do katastru, pak i když si kdykoli v budoucnu vezme úvěr například na refinancování, stále si může uplatnit odpočet úroků z úvěru ve výši 300 tisíc. A naopak pokud zápis do katastru proběhne až po 1. lednu 2021, pak přesto, že si poplatník hypotéku sjednal už v roce 2020, bude uplatňovat odpočet úroků v nové výši 150 tisíc ročně," uvádí Ivanco.

Podle Lenky Novákové z auditorské firmy KPMG je pojem bytová potřeba vymezen v zákoně o daních z příjmů. "Jedná se například o koupi či výstavbu rodinného domu, bytu, koupi pozemku, na kterém bude do čtyř let od nabytí zahájena výstavba rodinného domu, údržba a změna stavby a podobně. Podle neoficiálních informací od ministerstva financí bude rozhodující okamžik, v němž dojde k uzavření hypotečního úvěru, úvěru ze stavebního spoření na uskutečnění činnosti definující konkrétní typ bytové potřeby, tak jak je vymezeno v zákoně o daních z příjmů," říká Lenka Nováková. 

Pokud bude tedy takový úvěr uzavřen po 1. lednu 2021, bude možné již uplatnit pouze snížený limit úroků pro odpočet. Pro úroky hrazené ze starých hypotečních úvěrů, úvěrů ze stavebního spoření uzavřených do konce roku 2020 zůstává podle ní limit zachován na původní částce 300 tisíc korun za rok. 

"Je potřeba ještě zdůraznit, že oproti předchozímu návrhu došlo k zásadnímu posunutí lhůty účinnosti nové právní úpravy. Původní navrhované datum bylo 1. ledna 2022, avšak na poslední chvíli bylo toto datum změněno a posunuto o rok dříve, tedy na 1. ledna 2021. Pokud tedy poplatníci chtějí mít možnost uplatnit vyšší částku odpočtu úroků z hypotečního úvěru, z úvěru ze stavebního spoření, zbývají jim jen tři měsíce na uzavření smlouvy," varuje Nováková.

Den "D" je provedení vkladu do katastru

Aktuálně.cz oslovilo také ministerstvo financí, aby nesrovnalosti vysvětlilo. "Obstaráním bytové potřeby se rozumí okamžik naplnění definičních znaků jednotlivých druhů bytové potřeby uvedených v zákoně o daních z příjmů, nikoli však okamžik uzavření úvěrové smlouvy. V praxi pak poplatník prokáže splnění těchto podmínek vůči plátci daně tím, že bude disponovat příslušnými dokumenty uvedenými v zákoně o daních z příjmů," říká Zdeněk Vojtěch z odboru komunikace ministerstva financí. 

Úřední řeč ještě vysvětluje: "Obecně lze říci, že v případech, kdy obstarání bytové potřeby spočívá v úplatném nabytí vlastnického práva k nemovité věci zapisované do katastru nemovitostí, je rozhodným dnem den provedení vkladu do katastru. Nárok na odpočet se tedy prokazuje výpisem z listu vlastnictví," říká Zdeněk Vojtěch.

Doplňuje, že v případě výstavby je nezbytné disponovat stavebním povolením, společným povolením nebo ohlášením stavby a po dokončení stavby výpisem z listu vlastnictví. V případě rekonstrukce bude potřeba doložit výpis z listu vlastnictví, popřípadě nájemní smlouvu.

"Totéž platí v případě navýšení úvěru na další rekonstrukci, kdy se bude samostatně posuzovat okamžik splnění podmínek pro odpočet, ačkoli se jedná o změnu již dříve nabyté nemovité věci. U smluv o úvěru, na základě kterých již byly bytové potřeby obstarány před 1. lednem 2021, je zajištěno, že v případě budoucího refinancování bude zachován dosavadní právní režim odpočtu úroků včetně limitu 300 000 Kč," dodává Vojtěch. 

Balíček daňových opatření, který má rozpohybovat trh s nemovitostmi a zlepšení dostupnosti vlastního bydlení po koronavirové pandemii, začne platit od ledna příštího roku. Vedle snížení daňových odpočtů úroků z hypotečních úvěrů je zásadním bodem návrhu také zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent z kupní ceny nebo případně z ceny zjištěné finančním úřadem.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 16 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy