Panevropské "penzijko" startuje. Hodí se hlavně pro nomády, experti jsou skeptičtí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 3. 2022 13:16
Půjde o alternativu k již fungujícím penzijním produktům, která má lidi přimět ke spoření na důchod. Panevropský osobní penzijní produkt (PEPP) míří ale především na lidi, kteří pracují ve více členských státech Evropské unie. Zákon, který ho upravuje, ve středu schválila sněmovna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zákon, který přijali poslanci, reaguje na evropské nařízení z roku 2019. Pokud by Česko zákon nepřijalo, hrozil by mu za to postih z Bruselu. Nyní musí dokument schválit ještě Senát. 

O co vlastně jde? Cílem panevropského osobního penzijního produktu (PEPP) je nabídnout alternativu k již existujícím penzijním produktům. Je soukromé, individuální a dobrovolné.

Budou ho moci nabízet různé subjekty finančního trhu, především banky, životní pojišťovny, investiční společnosti a obchodníci s cennými papíry - může se tak jednat o vkladový, pojistný nebo investiční produkt. Penzijních společností se však paradoxně netýká a v nabídce ho mít nebudou.

Valný zájem nečekáme, říkají odborníci

Aktuálně.cz oslovilo několik odborníků, většina z nich říká, že o nové "penzijko" ale nebudou mít Češi velký zájem. "Tento penzijní produkt vzniká z toho důvodu, že jednotlivé penzijní systémy členských států EU jsou vzájemně nepřenositelné a Evropská unie chce tímto způsobem vyjít vstříc zaměstnancům využívajícím právo volného pohybu pracovníků. V žádném případě tím tedy nenahrazuje naše domácí penzijní spoření a ani do něj nějak nezasahuje," vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Podle něj tak Panevropský penzijní produkt bude alternativou pro ty, kdo si z nějakého důvodu nespoří ve své domovské zemi. "Nicméně i migrující pracovníci z členských států mohou mít stále penzijní spoření ve své domovské zemi, výraznou poptávku po tomto produktu tedy nepředpokládám," dodal Poklop. 

Stejný názor má Lucie Simpartlová, ředitelka Partners investiční společnosti. "Bude výhodný zejména pro občany Evropské unie, kteří pracují ve více členských státech. Je tedy chápán jako další doplňkový penzijní produkt na dobrovolné bázi, který má podpořit soukromé spoření na stáří. Předpokládám, že u nás nezíská velkou klientskou základnu," říká Simpartlová. 

Ředitel Conseq penzijní společnosti Richard Siuda na dotaz uvedl, že produkt do nabídky zřejmě nepřidají. "Nevidíme v něm přidanou hodnotu pro klienta oproti stávajícímu doplňkovému penzijnímu spoření, případně účtu dlouhodobých investic, který vnímáme jako mnohem podstatnější téma," uvedl Sidua. 

Také Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny, se domnívá, že produkt využije jen relativně malá skupina klientů. Nicméně spořitelna nevylučuje, že ho do své nabídky zařadí.

"Z hlediska tvorby dlouhodobé finanční rezervy pro důchodový věk existuje na českém trhu bezpochyby již nyní velmi široká nabídka produktů od klasického penzijního připojištění přes doplňkové penzijní spoření až po standardní investiční produkty typu podílových fondů. Hlavní výzvou pro banky a penzijní společnosti a stejně tak pro stát je v tuto chvíli spíše edukace českých klientů, aby vůbec o tvorbě dlouhodobé rezervy začali vůbec uvažovat a nespoléhali pouze na státní penzi," dodává Hrubý. 

Dohlížet bude ČNB

Dohlížet na firmy, které budou nabízet panevropský osobní penzijní produkt, bude Česká národní banka. Banka by zároveň měla mít povinnost zveřejňovat a aktualizovat seznam poskytovatelů panevropského osobního penzijního produktu. 

"Základním smyslem produktu je umožnit převádění důchodových nároků účastníků mezi jednotlivými členskými státy tak, aby obyvatelé mohli snáze nastoupit do zaměstnání v jiném členském státě, stěhovat se mezi státy či odejít do důchodu v jiném členském státě, než pracovali," říká mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Připomíná, že Panevropské penzijko bude možné považovat za součást třetího penzijního pilíře a bude využívat stávající rámec daňové podpory jako ostatní české penzijní produkty. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy