Brno - Pokud žena po rodičovské dovolené nenastoupí znovu do práce jen proto, že nemá možnost dát dítě do školky nebo pro něj nemá hlídání, nemůže od svého zaměstnavatele dostat výpověď.
Rozhodl tak Nejvyšší soud, když posuzoval spor mezi zdravotní setrou a Nemocnicí s poliklinikou v Uherském Hradišti. Žena se nemohla po rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání kvůli tomu, že neměla kam dát dítě. A dostala výpověď za hrubé porušení pracovní kázně.
Osm let sporů
Po výpovědi následoval spor trvající osm let, v němž postupně rozhodlo několik soudů. Ty se ale na jednotném verdiktu neshodly. Mezitím už zaměstnavatel ženy zanikl a byl vymazán z obchodního rejstříku.
Spor mezi ženou a nemocnicí dvakrát posuzoval Okresní soud v Uherském Hradišti i Krajský soud v Brně. Ten nakonec rozhodl, že žena dostala výpověď z práce oprávněně. Podle soudců skutečně závažně porušila pracovní kázeň, její nepřítomnost v práci byla dlouhodobá a zaměstnavatel nesouhlasil ani s možností, že by dostala pracovní volno. "Měla objektivní možnost zajistit umístění dítěte v předškolním zařízení, byť nikoliv v bezprostřední blízkosti svého bydliště," konstatovali brněnští soudci.
Žena s tím nesouhlasila a obrátila se na Nejvyšší soud. A ten jí vyhověl. Verdikt brněnského krajského soudu zrušil.
Nárok na volno
"Je nepochybné, že zaměstnankyně nemohla nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvodů a že má proto nárok na poskytnutí pracovního volna," rozhodl senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Ljubomírem Drápalem. "Jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností (porušení pracovní kázně) a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru," zdůraznili soudci.
Pokud žena po skončení mateřské dovolené nenastoupí do práce jenom proto, že nemá možnost dát dítě do školky nebo mu zajistit jiné hlídání, měla by dostat od svého zaměstnavatele neplacené volno - nikoli výpověď.
Podle Nejvyššího soudu tak musí znovu Krajský soud celý případ prozkoumat, protože jeho původní verdikt je nesprávný a neúplný.
"Soud se náležitě nezabýval zejména tím, jak (jakým způsobem) mohla zaměstnankyně (zdravotní sestra) zajistit po skončení rodičovské dovolené péči o dítě, a nemohl tedy řádně zhodnotit, zda opravdu neměla možnost umístit dítě do předškolního zařízení, popřípadě zajistit řádnou péči o dítě jinak," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.
Čtěte praktické rady: Čekáte druhé dítě? Možná už nemáte nárok na mateřskou Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené Onemocní vám dítě? Pozor na změny v placení ošetřovného Sleva na manželku. Ušetří vám 25 tisíc na daních |