ada
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:22
Šok, radost, často ale i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale umí zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů. Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.
Kam na úřad
- Výherce má na to, aby se o výhru přihlásil, celkem 365 dní.
V případě nadnárodní hry Eurojackpot musí být nejprve do Česka na bankovní účet Sazky zaslány z konsorcia 18 zemí peníze určené k výplatě výhry. To trvá zhruba pět dní.
Následně se Sazka dohodne s výhercem na termínu převodu peněz a celou částku na jeho účet převede. Na výplatu výhry má Sazka 60 dní ze zákona, připravena je ale často částku alokovat na příslušný účet ihned po dohodě s výhercem.
Vyplacena bude výherci loterie celá částka, v současnosti jsou totiž výhry z loterií, sázek a podobných her od daně z příjmů osvobozeny.
- Vyhraný obnos spolu s osobními údaji nicméně musí výherce ohlásit na finančním úřadě v místě bydliště jako nezdanitelný příjem. V opačném případě hrozí odejmutí části peněz ve výši 15 procent.
Ministerstvo financí ale do budoucna navrhuje, aby se příjmy z hazardu a dalších sázek nad 100 tisíc korun zdaňovaly patnáctiprocentní daní. Návrh už schválila vláda, nyní ho čeká schvalování v parlamentu. Kdyby toto zdanění platilo už teď, musel by výherce miliardového jackpotu oželet zhruba 211 milionů korun.