Štve vás banka? Ke konkurenci teď odejdete ještě snadněji, pomůže nový zákon

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 3. 2016 6:08
Pravidla pro změnu banky bude nově určovat zákon. Banky na nová pravidla, která mají původ v evropské směrnici, reagují různě. Podle největších bank je novinka zbytečná, když už dnes funguje systém převodu, který si dohodly samy banky. Další ale vítají, že změna bude rychlejší.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Nespokojení bankovní klienti získají nového pomocníka ke změně banky. Nejpozději od 18. září na ně má myslet nový zákon, který finančním domům nařídí převést účet a trvalé platby ke konkurenci do dvanácti pracovních dnů. Pokud o to klient požádá.

Novelu zákona o platebním styku, který přejímá pravidla z evropské směrnice, už schválila vláda a nyní míří do Parlamentu.

Banky už nyní převodům účtů ke konkurenci aktivně pomáhají, když se k tomu zavázaly v Kodexu mobility klientů České bankovní asociace. Podle ministerstva financí, které novelu připravilo, novinka bankovním klientům ale i tak pomůže. "Návrh počítá se zavedením pro spotřebitele příznivějších lhůt, ve kterých musí být změna účtu realizována," píše úřad v důvodové zprávě.

Pohled samotných bank na novinku se různí. "Tuto změnu určitě vítáme. Zkrácení dané doby pro změnu banky nám pomůže v lepší komunikaci s ostatními bankami, protože dle tohoto zákona i ony budou muset dodržovat určitá pravidla a určitý časový harmonogram. Právě pozdní odpovědi ostatních bank protahovaly proces změny banky až na 15 dní," říká Milada Veselá, mluvčí GE Money Bank.

Připomínky má například Česká spořitelna. "Ve srovnání se stávajícím kodexem mobility, jehož funkčnost je prověřena, přináší novela jak pro banky, tak i pro klienty, náročnější požadavky, a to včetně zvýšení administrativní náročnosti," říká mluvčí Kristýna Havligerová.

Podle ní převodu účtu a trvalých instrukcí s účtem spojených prakticky nebrání nic už dnes. "Avšak klienti si často neuvědomují, že kromě účtu mají i jiné produkty, které jsou na účet navázány a při výpovědi účtu jsou splatné i závazky z těchto produktů," pokračuje Havligerová.

"Podle našeho mínění není tato novela zákona pro české klienty ani banky nezbytná, a to z důvodu plně funkční služby, kterou většina českých bank svým klientům již několik let poskytuje," připojuje se také mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Že banky čeká vyšší administrativní zátěž, potvrzuje i mluvčí Air Bank Vladimír Komjati, banka ale i tak změnu vítá. "Přestože pro nás i jiné banky bude nový zákon znamenat administrativu navíc, každé zkrácení a ulehčení změny banky pro klienty z principu vítáme," říká.

Novela podle něj pomůže i s převody příchozích plateb. "S novým zákonem získá každý klient při změně banky přehled všech pravidelně se opakujících příchozích plateb za posledních 12 měsíců. Díky tomu nezapomene nahlásit změnu účtu nikomu, od koho mu na původní účet chodily peníze," dodává Komjati.

Evropská komise nová pravidla prosadila, protože spotřebitelé (pro podnikatelské a firemní účty nová pravidla platit nebudou) se změny účtu obávají právě kvůli tomu, že by znovu museli nastavovat pravidelné platby. Komise v roce 2011 nechala provést "mystery shopping", ze kterého vyšlo, že jen pětina účtů v Česku byla převedena včetně trvalých příkazů a inkas. S touto úspěšností se ČR dostala na evropský průměr.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy