Studie: Platebními kartami teče polovina peněz světa

hjp
12. 9. 2008 13:50
Střední Evropa v porovnání se západem volí bankomaty

Praha - Více než polovina objemu všech plateb na světě je uskutečněna pomocí platebních karet.

Vyplývá to ze studie World Payments Report pro letošní rok od Capgemini, Royal Bank of Scotland a asociace EFMA.

Platební karty jsou zároveň nejrychleji rostoucím prostředkem bezhotovostních plateb.

Podle odhadů studie se mezi lety 2001 až 2006 po celém světě ročně zvýšil počet transakcí prostřednictvím platebních karet o 16 procent a v Evropě o 11 procent.

"Většina bank se bude muset do roku 2010 posunout od svých současných domácích schémat ke schématům platebních karet SEPA. To neplatí pro Českou republiku, která je v tuto chvíli víceméně SEPA kompatibilní. Nově vydané karty u nás plně odpovídají SEPA standardům, stejně jako většina bankomatů a platebních terminálů," uvedl Jiří Briford, Head of Financial Services české pobočky společnosti Capgemini.

SEPA je jednotný eurový platební prostor.

Zatímco do roku 2013 budou podle studie dominovat v objemu bezhotovostních plateb tradiční vyspělé ekonomiky, po tomto datu by mohla převzít pozici druhého největšího trhu plateb Čína.

V roce 2006 přitom realizovala Čína pouze sedm procent z globálního objemu bezhotovostních plateb, ovšem při meziročním tempu růstu 46 procent.

Střední a východní Evropa zatím volí spíše bankomat

Ve střední a východní Evropě je podle údajů britské skupiny Lafferty Group, která se specializuje na bankovní trhy, na 300 milionů platebních karet. Přitom v roce 2002 jich bylo jen 106 milionů.

Platebními kartami podle odhadů expertní skupiny letos proteče dohromady 830 miliard dolarů oproti 150 miliardy před šesti lety. "Ve srovnání se západem ale stále vede bankomat oproti placení," uvedl pro Aktuálně.cz Michael Lafferty, šéf Lafferty Group.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy