Praha - Sehnat si brigádu je teď pro řadu studentů obtížnější. Pracovní agentury vidí situaci jasně - firmy za současných ekonomických podmínek s náborem brigádníků vyčkávají, a nabídka na trhu s krátkodobou prací tak začala převyšovat poptávku.
Situace se od loňského září postupně měnila k horšímu, popisuje své zkušenosti jednatel Agentury Student René Kuchár. "Docházelo de facto každý měsíc k postupnému snižování poptávky firem po brigádnících, a to i v měsíci prosinci, kdy mělo vrcholit tzv. vánoční šílenství."
Nic takového se však podle Kuchára nekonalo. "Loňský prosinec se s prosincem 2007 nedal absolutně srovnat, jako bychom žili v jiné době a v jiné ekonomice. Přetlak flexibilních pracovníků na trhu práce pokračoval a dosud pokračuje dál."
Poptávka po práci roste, hodinové mzdy klesají
Menší poptávku od firem zaregistroval také ředitel centra vzdělávání Amos Jiří Kadlec. "Všichni se drží zpátky a vyčkávají, proto firmy omezily kampaně na hledání nových absolventů," říká Kadlec, zároveň podotýká, že na druhou stranu aktivitu zvýšili studenti i univerzity.
Průměrné hrubé hodinové mzdy v hlavním městě šly podle ohlasu brigádníků dolů o 10 až 20 korun, odhaduje Kuchár. Například manipulantům a skladníkům klesla mzda z 80 korun až k 65 korunám na hodinu. Pokladní v supermarketech dostávají z 90 korun 70 až 80 korun na hodinu.
"Máme signály o poklesu mezd na trhu práce u brigádníků," doplňuje Kuchár s tím, že jeho agentura zatím tomuto tlaku odolává. "Není ale výjimkou, že se hrubé hodinové mzdy v některých lokalitách mimo Prahu dostávají na hranici minimální mzdy dané zákonem (necelých 50 korun za hodinu), což vrací stav mezd na trhu práce zpět o několik let."
Výpomoc teď není tolik třeba
K současné situaci ovšem přispívá fakt, že v období od ledna do dubna je poptávka po brigádnících tradičně nízká. Některé firmy si proto zatím netroufají odhadnout, jak se trh s krátkodobou prací vyvine.
"V současné době nelze s určitostí říci, zdali finanční krize poznamená i sektor krátkodobých pracovních příležitostí pro studenty. V lednu jsme nezaznamenali výrazný úbytek brigád. Únor je pak každoročně slabším měsícem, kdy studenti hůře hledají přivýdělek," vysvětluje Soňa Navrátilová z agentury Persea. "Pokud dolehne krize i na oblast krátkodobých brigád pro studenty, výraznější změny očekáváme až v nadcházejících měsících."
S tím souhlasí studentka Hana z Univerzity Karlovy, která pracuje ve firmě zabývající se výzkumem trhu. "U nás to nebylo tolik patrné, protože máme méně práce každé jaro - klienti čerpají své rozpočty spíše před Vánoci a na jaře je útlum."
Firma podle ní agenturní pracovníky stále má, jejich pozici by ale ráda obsadila stálejším úvazkem. Nedaří se jí však zatím nikoho sehnat.