Karlovy Vary - Centrum nejznámějšího lázeňského města v Česku se vylidňuje a do několika let se zřejmě stane "městem duchů". Ve svých výpovědích se na tom nezávisle na sobě shodli tři lidé, kteří se touto problematikou zabývají nebo se jich přímo týká, a které Aktuálně.cz oslovilo.
Ačkoli jsou výpovědi opozičního zastupitele Jiřího Kotka a dalších dvou zdrojů, které si nepřáli být jmenovány, dosti rozdílné, na jednom se shodli všichni. Vinu za nastalou situaci podle nich nese magistrát města.
Zatímco opoziční zastupitel Kotek je přesvědčen o nekalých korupčních praktikách vedení města, pracovník realitní kanceláře zastává názor, že jde spíše o neúmyslné neprofesionální počínání vedení města.
"Kvartýra" ve Varech, to je v Rusku prestiž
Valnou většinu nemovitostí v lázeňské části totiž skoupili podnikatelé z Ruska, kteří zde investují svůj kapitál. Velká část z nich se zde přitom neusadí natrvalo, byt či dům ve Varech mají často jen jako letní sídlo, kde tráví několik týdnů, v lepším případě několik měsíců v roce.
"Vyvážejí petrodolary ven namísto investic doma," popsal situaci zaměstnanec realitky. Ten nazval dlouhotrvající zájem bohatých Rusů o investice ve městě "ruskou investiční zběsilostí".
A to přesto, že zde již nefigurují Rusové z nejbohatších vrstev, kteří zde nemovitosti kupovali v půli devadesátých let, poté se rychle přesunuli na západ do Spojených států, Švýcarska a dalších luxusních destinací.
"Pro většinu lidí je to jen lukrativní uložení peněz, trvale se zde usadit má v plánu maximálně deset procent z nich," odhadl zdroj přímo z ruské komunity pro redakci Aktuálně.cz, který v Karlových Varech žije více než deset let. Ostatní buďto nemovitosti prodají dále, nebo je budou využívat jako letní sídla.
"Rusové chovají k Varům nostalgii. Když doma podnikatel řekne, že tu má "kvartýru", je to něco. Jsou jiné mentality, vybírají podle ceny, ne podle vzhledu a kvality. Mezi místními se tak averze vůči nim vytvořila rychle," popsal devastaci místního trhu s nemovitostmi realitní makléř.
Byt na kolonádě? Cena jako v centru Prahy
Ruské investice vyšroubovaly ceny nemovitostí výrazně nad jejich reálnou hodnotu. A to i v klidných čtvrtích mimo lázeňskou zónu, které dosud pro Rusy nebyly atraktivní, například v Tuhnicích a Drahovicích, kde vyletěly ceny bytů o 20 až 30 procent. Ceny nemovitostí přímo v lázeňské části pak několikanásobně převyšují jejich skutečnou hodnotu.
"Před rokem byste byt 1+1 koupil za 400 tisíc, dnes by vás ten samý vyšel na 900 tisíc korun," shrnul makléř. Taková situace je podle něj neúnosná. Lidé v Karlovarském kraji mají jedny z nejnižších průměrných platů z celé republiky.
Karlovarská losovačka? Jen špička ledovce
Dlouhodobý kritik a "vůdce" opozice Jiří Kotek jde v kritice vedení města nejdál. Pověstná karlovarská losovačka je podle něj jen špičkou ledovce. Jako důkaz vyjmenoval několik dalších kauz, kdy byl za podivných okolností prodáván majetek.
Například golfový areál v Olšových Vratech město prodalo asi za třicet milionů korun. Z této částky firmě zpětně odečetlo náklady na vybudování klubovny, takže ve skutečnosti investor zaplatil daleko méně. "Město to prodalo jako ornou půdu, přitom tržní cena areálu se tehdy pohybovala okolo 300 milionů korun," řekl Kotek.
Podobný nepoměr cen podle něj provázel i prodej pozemků bývalého zahradnictví Na Vyhlídce. "Magistrát prodal 15 tisíc metrů čtverečních v ceně 45 korun za metr. Soukromý majitel vedlejšího pozemku přitom od investora inkasoval 45 tisíc korun za metr čtvereční," popsal.
Investor na svahu plánuje vybudovat pětipatrové domy s apartmány uspořádané v kaskádách.
Budoucnost: Ruská vesnice i lázeňský skanzen
Rovnou celou vesnici s apartmány pak vybudoval ruský investor v sousední obci Březová. Původní záměr byl domy prodat, ale pro nezájem je majitel bude jen pronajímat jako letní sídla. Nápisy ulic jsou psány v azbuce a v češtině.
Tento případ také ilustruje, že se nejedná jen o problém vnitřních Karlových Varů. S tím, jak se karlovarští Rusové stěhují do okrajových částí a přilehlých vesnic, přicházejí automaticky i vyšší ceny nemovitostí.
Podle zastupitele i realitního makléře se tak centrum města do několika let stane městem duchů. Původní obyvatelé totiž lázeňskou část opouštějí, protože zde chybějí základní služby. Poslední obchod s potravinami zavřel zhruba před rokem.
"Karlovy Vary budou krásný skanzen. Většina Rusů odtáhne na západ, zbudou po nich opravené domy bez života. Spěje to ke krachu realitního trhu. Ceny se propadnou, a protože zde lidé mají podprůměrné mzdy, budou nemovitosti dokonce podhodnocené," předpověděl vývoj makléř.