Rodiče pozor, zbývá poslední den na volbu příspěvku

Petr Kučera Petr Kučera
28. 2. 2011 6:00
Vládní škrty zkrátily čas na výběr o několik měsíců, zapomenout se nevyplatí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pondělí 28. února je posledním dnem, kdy si rodiče některých malých dětí mohou zvolit výhodnější variantu rodičovského příspěvku. Podstatné zkrácení lhůty pro tuto volbu přinesl "balíček škrtů" v sociální oblasti, který vláda schválila vloni na podzim.

Zkrácená lhůta se týká rodičů, kteří si nechtěli nebo nemohli zvolit dvouletou variantu příspěvku, ale současně mají nárok na tříletou variantu. Dosud měli na volbu tříleté varianty čas až do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dovršilo 21 měsíců věku, vláda tuto lhůtu zkrátila na devět měsíců věku.

Lidé, kteří volbu zmeškají, přitom automaticky "spadnou" do čtyřleté, jednoznačně nejméně výhodné varianty. Mohou tak přijít až o 57 tisíc korun - o tolik je totiž tříletá varianta v součtu vyšší než čtyřletá. Rozdíl mezi nimi se prohloubil právě po schválených škrtech - ty se totiž nakonec dotkly jen čtyřleté, nikoliv tří- nebo dvouleté varianty.

Přechodné období pro stávající příjemce

Novela zákona stanovila přechodné období pro děti, kterým bylo k 1. lednu 2011 více než 10 měsíců a současně méně než 23 měsíců. Jejich rodiče dostali na případnou volbu tříleté varianty (mají-li na ni nárok) čas do konce února.

Jestliže si rodiče zvolili variantu příspěvku už dříve, nemusí ji nyní znovu "potvrzovat" - jednou provedená volba stále platí (a nelze ji ani měnit). Zkrácená lhůta se netýká ani rodičů, kteří mají nárok jen na čtyřletou variantu (typicky nezaměstnaných).

Pro mladší děti už od ledna plně platí zkrácená lhůta - rodiče tedy mají čas na volbu tříleté varianty jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dovrší devátého měsíce věku. To mimo jiné znamená, že dětem narozeným v březnu 2010 tato lhůta nečekaně vypršela už ke konci prosince 2010, dětem narozeným v dubnu 2010 pak už ke konci ledna 2011 (podrobněji jsme o problému psali zde).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz slíbil, že stávající příjemce už od roku 2012 nečekají žádné další škrty.

Konec omezení pro školku

Od roku 2012 by se rodiče měli dočkat příjemnější změny. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek totiž podstatně zmírnit dosavadní omezení pro ty, kdo chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či do jeslí.

Dosud (ohledně zachování příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.

Toto omezení má podle Drábkova návrhu zcela skončit, navíc hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte. Pokud ministr prosadí tuto změnu ve sněmovně, bude rodičům dětí starších dvou let poskytován rodičovský příspěvek bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U dětí mladších tří let nyní platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina.

Tento limit chce Drábek rozšířit na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí však současně chce zrušit bezplatný poslední ročník mateřské školky. Někteří rodiče by mohli platit více peněz i za nižší ročníky školky (podrobněji v rozhovoru s Jaromírem Drábkem).

 

Právě se děje

Další zprávy