Rodiče pozor, zbývá poslední den na volbu příspěvku

Petr Kučera Petr Kučera
28. 2. 2011 6:00
Vládní škrty zkrátily čas na výběr o několik měsíců, zapomenout se nevyplatí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pondělí 28. února je posledním dnem, kdy si rodiče některých malých dětí mohou zvolit výhodnější variantu rodičovského příspěvku. Podstatné zkrácení lhůty pro tuto volbu přinesl "balíček škrtů" v sociální oblasti, který vláda schválila vloni na podzim.

Zkrácená lhůta se týká rodičů, kteří si nechtěli nebo nemohli zvolit dvouletou variantu příspěvku, ale současně mají nárok na tříletou variantu. Dosud měli na volbu tříleté varianty čas až do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dovršilo 21 měsíců věku, vláda tuto lhůtu zkrátila na devět měsíců věku.

Lidé, kteří volbu zmeškají, přitom automaticky "spadnou" do čtyřleté, jednoznačně nejméně výhodné varianty. Mohou tak přijít až o 57 tisíc korun - o tolik je totiž tříletá varianta v součtu vyšší než čtyřletá. Rozdíl mezi nimi se prohloubil právě po schválených škrtech - ty se totiž nakonec dotkly jen čtyřleté, nikoliv tří- nebo dvouleté varianty.

Přechodné období pro stávající příjemce

Novela zákona stanovila přechodné období pro děti, kterým bylo k 1. lednu 2011 více než 10 měsíců a současně méně než 23 měsíců. Jejich rodiče dostali na případnou volbu tříleté varianty (mají-li na ni nárok) čas do konce února.

Jestliže si rodiče zvolili variantu příspěvku už dříve, nemusí ji nyní znovu "potvrzovat" - jednou provedená volba stále platí (a nelze ji ani měnit). Zkrácená lhůta se netýká ani rodičů, kteří mají nárok jen na čtyřletou variantu (typicky nezaměstnaných).

Pro mladší děti už od ledna plně platí zkrácená lhůta - rodiče tedy mají čas na volbu tříleté varianty jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dovrší devátého měsíce věku. To mimo jiné znamená, že dětem narozeným v březnu 2010 tato lhůta nečekaně vypršela už ke konci prosince 2010, dětem narozeným v dubnu 2010 pak už ke konci ledna 2011 (podrobněji jsme o problému psali zde).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz slíbil, že stávající příjemce už od roku 2012 nečekají žádné další škrty.

Konec omezení pro školku

Od roku 2012 by se rodiče měli dočkat příjemnější změny. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek totiž podstatně zmírnit dosavadní omezení pro ty, kdo chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či do jeslí.

Dosud (ohledně zachování příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.

Toto omezení má podle Drábkova návrhu zcela skončit, navíc hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte. Pokud ministr prosadí tuto změnu ve sněmovně, bude rodičům dětí starších dvou let poskytován rodičovský příspěvek bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U dětí mladších tří let nyní platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina.

Tento limit chce Drábek rozšířit na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí však současně chce zrušit bezplatný poslední ročník mateřské školky. Někteří rodiče by mohli platit více peněz i za nižší ročníky školky (podrobněji v rozhovoru s Jaromírem Drábkem).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy