Elektřina Pražanům nezdraží. Kdo slíbí věrnost, může ušetřit

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
25. 11. 2014 13:20
Pražská energetika zlevní elektřinu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Uspoří ale jen ti, kteří využívají nebo využijí produkt s fixací.
Foto: Reuters

Praha - Pražská energetika pro příští rok nechystá plošné snížení cen takzvané silové elektřiny. V úterý sice uvedla, že domácnostem díky novým tarifům klesne cena v průměru o 2,5 procenta, ovšem zlevnění se nedotkne lidí, kteří se zatím firmě neupsali k žádné z "akčních" nabídek a stále využívají standardní produkt.

Domácnosti, které si objednají zcela nový produkt nazvaný Komfort+Neo a zafixují si cenu po dobu dvou let, uspoří na silové elektřině až 5,5 procenta. Znamená to ale současně i dvouletý závazek, během něhož nebudou moci odejít ke konkurenci.

Pražská energetika je prvním z větších dodavatelů, který oznámil konkrétní ceny pro příští rok. U ostatních lze zveřejnění ceníků očekávat v nejbližších dnech - podle zákona mají sdělit ceny pro následující rok do konce listopadu.

Čeká se na regulační úřad

Čísla od Pražské energetiky se týkají zatím jen silové elektřiny, tedy ceny komodity, která tvoří zhruba 45 procent konečného účtu za elektřinu pro domácnosti.

Výsledná cena bude záležet na vývoji zbývající, takzvané regulované části ceny elektřiny. Energetický regulační úřad ji má oznámit ve středu.

„Podle návrhů cenových rozhodnutí pro regulované ceny elektřiny pro rok 2015 se zdá, že úprava regulované části by mohla mít relativně neutrální dopad. Rozhodně ale nepůjde o nějaký pokles,“ očekává analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

Upište se na dva roky

„Cena elektřiny od Pražské energetiky klesne v příštím roce v průměru - při započtení všech akčních nabídek a zvýhodněných tarifů - o 2,5 procenta,“ říká ředitel společnosti Pavel Elis.

Zdůrazňuje ovšem, že pro řadu domácností to bude znamenat stejné ceny jako dosud, některé pocítí jen mírné zlevnění. Největší pokles zaznamenají domácnosti, které dosud odebíraly elektřinu v rámci standardních produktů a nyní se rozhodnou pro nové s takzvanou fixací.

„Lidé teď mohou využít takzvané Podzimní nabídky. Zde garantujeme úsporu až sedm procent oproti základnímu tarifu“ říká Elis. Úplnou novinkou je pak produkt Komfort+Neo. Domácnostem, které se upíší na dobu dvou let, nabízí od příštího roku průměrnou úsporu 5,5 procenta.

„Domácnost s průměrnou spotřebou 2,5 megawatthodin díky novému produktu uspoří za dva roky 484 korun,“ vypočítává Elis. Domácnostem se spotřebou 8 MWh elektřiny přinese úsporu 1276 korun. Lidé, kteří elektřinou také topí, pak za dva roky ušetří 1506 korun.

Fixace je přitom pouze jednosměrná, což je pro klienty výhodnější. „Klientům s fixací garantujeme, že elektřina jim po určitou dobu nezdraží. Na druhou stranu, pokud půjde cena na trzích dolů, snížíme ji i my,“ slibuje šéf Pražské energetiky. Některý z produktů se zafixovanou cenou už využívá kolem 60 procent zákazníků této společnosti.

Zlevnění až o čtyři procenta

Analytici předpokládají, že současný vývoj na trzích umožní energetickým firmám snížit cenu za silovou elektřinu o jednotky procent.

„Pokud by záleželo jenom na prodejcích energie, cena elektřiny v roce 2015 pravděpodobně zlevní maximálně o dvě procenta,“ odhaduje analytik webu CenyEnergie.cz Petr Woff.

Podle Hlinomaze mohou společnosti zlevnit ještě o něco více. „Dodavatelé elektřiny by mohli pro příští rok nabídnout konečným zákazníkům odhadem o tři až čtyři procenta nižší ceny elektřiny,“ odhaduje.

Přesnější kalkulace budou moci dodavatelé poskytnout až po středečním oznámení Energetického regulačního úřadu ohledně vývoje regulované části cen.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy