Právníka seženete přes datovou schránku, má ji povinnou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 6. 2012 15:35
Datovou schránku si musejí nově zřizovat advokáti a daňoví poradci

Praha - S příchodem července se rozšíří okruh profesí, které budou muset ke své činnosti mít zřízenou datovou schránku. Vedle insolvenčních správců si tak svou vlastní elektronickou schránku musejí nově zřizovat advokáti a daňoví poradci.

Ani jedni však nebudou moci využívat svou stávající datovou schránku, pokud si ji dobrovolně založili jako podnikající fyzické osoby a již ji tedy využívají ke komunikaci se státní správou. Nově jim totiž bude založena profesní datová schránka, která nepůjde sloučit s původní.

„Cílem popsaného pravidla je zajištění jednoznačné adresace zpráv dle různých rolí, které daná fyzická osoba zastává. Držitel schránky může pověřit jiné osoby k přístupu do konkrétní schránky (typicky svou administrativu)," zdůvodňuje nařízení ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernment na ministerstvu vnitra Jiří Krumpa.

„Nebylo by například vhodné, aby partner advokátní kanceláře měl zároveň přístup do datové schránky podnikající fyzické osoby, ze které podává její držitel daňové přiznání," pokračuje Krumpa.

Omylů přibude

Úředníci tak nově u některých advokátů či daňových poradců budou muset rozeznávat, v jaké věci je kontaktují, a podle toho vybrat správnou adresu datové schránky.

´
Datová schránka v testovacím provozu
Datová schránka v testovacím provozu | Foto: MVČR
Čtěte také:
První trest za datové schránky, firma přišla o tisíce
Do datové schránky už může psát každý. Zájem je malý
Kalousek otočil. Za datové schránky se platit nebude

„Omylů, a tím i možných vadných doručení spolu s povinným vstupem advokátů a daňových poradců do systému datových schránek, určitě přibude. Předpisy přitom přímo neupravují otázku, do jaké konkrétní datové schránky má být doručováno, má-li jedna fyzická osoba zřízeno více datových schránek," říká Ondřej Homola, daňový poradce advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

Že u fyzické osoby není schránka jako schránka, konstatoval například Krajský soud v Ostravě již v září 2010 (č. j. 58 A 19/2010 - 27), upozorňuje dále Homola.

V projednávaném případu městský úřad chybně doručil rozhodnutí ve věci přestupků do datové schránky, kterou měla fyzická osoba zřízenu jako insolvenční správce, přestože v dané záležitosti vystupovala jako advokát klienta, a mělo jí být doručeno do datové schránky zřízené pro profesi advokáta.

„K doručení rozhodnutí tak v daném případě došlo až později a část přestupků klienta se zatím promlčela," uzavírá Homola.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde sídlí nejbližší právník?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy