Peníze nikde. Na rodičovskou čekají lidé v celé zemi

Jiří Hovorka Tomáš Fránek, Jiří Hovorka
15. 2. 2013 14:55
Původně se problém podle úřadů týkal hlavně Olomoucka
Foto: Reuters

BrnoRodičovský příspěvek v únoru zatím nedostaly na svoje účty rodiny po celé zemi. Jde přitom o příjemce dávek, kteří v předchozích měsících dostávali dávky vždy kolem desátého dne v měsíci.

Problém zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a úřadů práce komentovali již ve středu. Mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl tehdy říkal, že se problém týká především rodičovských a pěstounských dávek v Olomouckém kraji. Problém se měl týkat zhruba 15 tisíc lidí.

Nyní potvrdil, že situaci v únoru proti předchozím změnila také novela zákona o pěstounech. Ta platí od nového roku a podle ní může úřad práce začít vyplácet dávky nejdříve devátý den v měsíci. Peníze proto tento měsíc chodí se zpožděním proti předchozímu období.

Na rodičovský příspěvek, který zatím chodil kolem 10. dne v měsíci, proto stále ještě čekají matky po celé zemi.

"Peníze chodily vždy kolem sedmého, osmého, maximálně do desátého dne v měsíci, tento měsíc ale čekám zatím na peníze marně," uvedla žena z Prahy, která nechce být jmenována.

Také facebookový profil České spořitelny, kam peníze z úřadu práce chodí, je plný reakcí rozzlobených žen z celé země, které peníze zatím nedostaly.

"Už toho mám fakt dost! Peníze z úřadu odešly 13. a peníze nikde!! Ruším účet u ČS a zajdu si tam, ať mně řeknou, kde jsou ty peníze," uvedla dnes Pavla Velová z Tábora.

"Tady nemá cenu ani nic psát skrz peníze o rodičovském příspěvku. Vymlouvat se na chybu softwaru, že se neví, kolik kdo peněz má dostat, je podle mě ubohost, jelikož snad každý měsíc se odesílají stejné částky," napsala Markéta Kochloffelova z Děčína.

Další ženy si stěžují na to, že jim kvůli pozdní výplatě dávek hrozí sankce za pozdní splácení půjček a dalších závazků.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Spořitelna neví, komu poslat dávky. 15 tisíc lidí čeká
Analýza: Tři důvody, proč vám úřad práce nepomůže
Soud: Úřad zdržuje verdikt o Drábkových systémech

Zpoždění nemůže existovat

Ve středu přitom MPSV i Generální ředitelství úřadu práce uvedlo, že ke zpoždění výplaty rodičovské došlo především na Olomoucku. Situaci měla zavinit dodavatelská firma, včera MPSV oznámilo, že peníze už byly poslány na účty lidí.

I přes zpoždění dávek je podle MPSV vše podle zákona v pořádku. „Termín pro vyplacení rodičovských příspěvků za leden 2013 je do konce měsíce února 2013. To je pro nás závazný termín. S žádným pojmem "obvyklý" termín nepracujeme," stojí v manuálu, kterým úředníci odpovídají na nejčastější dotazy k současnému problematickému stavu.

"Pokud si rozdělíme měsíc do dekád, tak v první dekádě je obecně vypláceno cca 30 % dávek, v druhé 60 % a v poslední dekádě 10 %," pokračuje odpověď.

"Dávky jsme tento měsíc skutečně posílali později, 9. února bylo v sobotu a to dávky pozdrželo. Je ale pravda, že se rozčílení klienti ozývají, kdy jim peníze pošleme," potvrdila jedna z pracovnic úřadu práce z jihu Moravy.

"Jednáme o tom, aby se znovu dávky mohly posílat odděleně," uvedl Reichl. Podle nových pravidel se totiž sjednotily výplatní termíny pro pěstounské dávky a rodičovský příspěvek. Týká se to přitom všech příjemců, tedy i těch, kteří čerpají jen rodičovskou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy