reklama
 
 

Padla rekordní pokuta za prodej životního pojištění

8. 10. 2013
Foto: Jan Langer
Šest milionů korun musí z rozhodnutí ČNB platit nepoctivý finanční "poradce"

Praha - Česká národní banka (ČNB) uložila fyzické osobě rekordní pokutu. Šest milionů korun musí zaplatit pojišťovací zprostředkovatel Lukáš Štork. Pokuta se týká pochybení při zprostředkovávání smluv ohledně investičního životního pojištění.

"Jedná se dosud o nejvyšší peněžitou sankci, kterou Česká národní banka uložila registrovanému pojišťovacímu zprostředkovateli - fyzické osobě -, a jednu z nejvyšších pokut uložených dohlíženým subjektům vůbec,“ uvedla na dotaz ČTK centrální banka.

“Pokuta tomuto zprostředkovateli, který v rozhodné době pracoval pro společnost OVB Alfinanz, byla uložena za závažné nedostatky při zprostředkovávání pojistných smluv - produktu investičního životního pojištění koncovým klientům," doplnila ČNB.

V samotném rozhodnutí o pokutě pak ČNB vyjmenovává Štorkovy prohřešky. „Neinformoval klienty při zprostředkování pojistných smluv investičního životního pojištění o poplatkové struktuře investičního životního pojištění, zejména o způsobu a výši stanovení počátečních poplatků, které klient hradí,“ uvádí zpráva například.

Štork dále podle ČNB i přes již dřívější postihy zprostředkovával investiční životní pojištění klientům, pro které nebyl tento produkt objektivně vhodný, a nedostatečně zaznamenával konkrétní požadavky a potřeby klientů.

Se Štorkem přitom již podobné řízení centrální banka vedla v roce 2010. Tehdy mu mimo jiné nařídila, aby přestal nevýhodné pojistné smlouvy klientům nabízet.

Životní pojištění patří k finančním produktům, u kterých finanční zprostředkovatelé získávají největší provize. Obvyklá výše provize se pohybuje mezi ročním až dvouletým součtem ceny pojištění.

Pojišťovací zprostředkovatel je právnická nebo fyzická osoba registrovaná u ČNB, která za úplatu provozuje zprostředkovatelskou činnost v pojišťovnictví. Seznamy zprostředkovatelů zveřejňuje centrální banka na internetu.

autoři: Jiří Hovorka, ČTK | 8. 10. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama