Praha - Reformy, které mají uspořit miliardy ve státním rozpočtu, se blíží. Jak se však projeví u nejohroženější sociální skupiny? Nejvíce si pohorší svobodné matky. Mohou přijít až o 2000,- Kč měsíčně
Žena na mateřské dovolené si může kvůli sociálním a daňovým reformám oproti současnosti pohoršit až o 2 500 korun měsíčně. Pokud jde o svobodnou matku, je její znevýhodnění ještě větší. Jak se reformy projeví na příjmech nejohroženější skupiny obyvatel matkách?
Svobodná žena s dítětem patří mezi sociálně nejohroženější skupiny obyvatel. V běžném životě je tak znevýhodněna v mnoha směrech. Oproti úplným rodinám chybí manžel, který by rodinu finančně zajistil a podpořil. Většina svobodných matek je tak plně nebo částečně závislá na sociálních dávkách, které tvoří nemalou část jejich příjmu.
Jak stát podporuje matky nyní?
V současnosti je nejvýznamnějším příjmem svobodné matky s novorozencem v prvních 28 týdnech po narození dítěte rodičovská dovolená, která činí 69 % předchozího platu ženy.
Pokud žena plat neměla, pak má nárok ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek, který se v letošním roce zvýšil ze 3696 Kč na 7 582 Kč. Tato částka však není pevná, je určena a každoročně se musí dle zákona valorizovat tak, aby odpovídala 40 % příjmu v nepodnikatelské sféře.
K této částce navíc ženy získávají příspěvek na dítě, který činí v tomto případě 576 Kč, a příspěvek na bydlení ve výši cca 1300 Kč a sociální příplatek ve výši 437 Kč.
Celkový příjem neúplné rodiny tak činí v našem případě 9 895 Kč.
Daňové a sociální reformy připravované vládou mají dva hlavní cíle. Na jednu stranu by měly snížit daňové zatížení občanů, na druhou stranu by měly uspořit výdaje státního rozpočtu především v sociální oblasti. Postiženou skupinou, o které se uvažuje jako o jednom z hlavních zdrojů sociálních úspor, jsou právě neúplné rodiny s nově narozeným dítětem.
Co jsme dali, zase si vezmeme
Dle návrhů by chtěla vláda to co, letos matkám s novorozencem přidala, zase ubrat. V současnosti má na uvedenou výši rodičovského příspěvku nárok rodič, který je s dítětem až do 4 let jeho věku. Po změnách v sociálních dávkách by však mělo dojít k výrazným změnám.
Zatímco matkám, které s dítětem zůstanou doma pouze 2 roky, by měl být zvýšen rodičovský příspěvek až na 11 000 Kč, současně však tento rodič přijde z důvodu vyššího příjmu o sociální příplatek ve výši 437 Kč a současně může také přijít i o příspěvek na bydlení ve výši 1300 Kč, resp. se tento příspěvek sníží na minimum.
Výhoda zvýšeného rodičovského příspěvku tak nebude tak vysoká, jak se může zdát na první pohled. Celkový příjem matky bude činit 11 572 Kč.
Pokud rodič zůstane s dítětem doma 3 roky, měl by mít dle dostupných informací nárok na rodičovský příspěvek v současné výši.
Pokud by zůstal rodič doma 4 roky, pak by se mu rodičovský příspěvek snížil na necelé 4 000 Kč, k této částce by měl opět nárok na sociální dávky v celkové výši 3 790 Kč.
Celkový příjem této rodiny by byl 7 790 Kč.
Oproti současnosti by si tak pohoršila o 2 105 Kč.
A to za předpokladu, že by se ostatní sociální dávky nesnižovaly.
Vyšší DPH a doplatky na léky ukrojí další část příjmů
Svobodné matky s novorozencem nijak nepocítí snížení daní z příjmů. Naopak plně pocítí uvažované zvýšení DPH na většinu zboží a služeb, které využívá o celá 4 %. Náklady se jí tak mohou za měsíc zvýšit až o 300 Kč.
Spolu s omezováním sociálních dávek, především rodičovského příspěvku a negativního vlivu zvýšení DPH, vyššího doplatku za léky, návštěvu lékaře apod. tak bude svobodná matka jednou ze skupin, která na daňových a sociálních změnách nejen nevydělá, ale naopak na nich může výrazně prodělat.
Tato skutečnost je v rozporu s dlouhodobým cílem, kterým je především účinná propopulační politika a usnadnění a sociální podporu zakládání rodin s dětmi. Již nyní patříme mezi národy s nejnižší porodností na světě.
- SPECIÁL: DANĚ A DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ 2007
- Spočítejte si daňové přiznání za 5 minut! Klikněte ZDE!
|
|