Nižší DPH u služeb? Stát by přišel o pět miliard

Petr Kučera Petr Kučera
20. 10. 2009 18:20
Nižší sazba DPH má pomoci restauracím, kadeřníkům a dalším drobným podnikatelům
Snížení DPH pomůže podle exministra Miroslava Kalouska mnoha drobným podnikatelům.
Snížení DPH pomůže podle exministra Miroslava Kalouska mnoha drobným podnikatelům. | Foto: Reuters

Praha - Některé služby by mohly od ledna 2010 zlevnit nebo přinejmenším nezdražit, pokud poslanci schválí zákon snižující DPH u vybraných služeb s vysokou přidanou hodnotou práce.

Zatímco vláda a ODS při dnešním druhém čtení ve sněmovně změnu obhajovala, ČSSD změnila názor a považuje snížení DPH za luxus, který si státní rozpočet nyní nemůže dovolit.

Pokud poslanci ve třetím čtení změnu schválí, bude snížená sazba DPH nově platit zejména na stravovací služby (kromě dodání tabákových výrobků a alkoholických nápojů). Oproti původnímu návrhu by se tedy nižší sazba vztahovala nejen na restaurace, ale i další stravovací zařízení.

Do nižší sazby mají nově spadat také kadeřnické a holičské služby a řada drobných oprav - konkrétně obuvi, koženého zboží, oděvů, bytového textilu a jízdních kol. Zlevnit by mohly také knihy nahrané na magnetických a optických médiích. Na klasické tištěné knihy se nižší sazba DPH vztahovala už nyní.

V nižší sazbě DPH mají zůstat také služby související s opravou, modernizací či rekonstrukcí domů či bytů. Původně měla tato výhoda platit jen do konce roku 2010, nyní má platit bez omezení. Nižší sazba se však vztahuje pouze na služby, tedy na práci, nikoliv na materiál.

Návrh také zvyšuje hranici pro osvobození dováženého zboží od daně, které dosud platilo na věci "nepatrné hodnoty" do 22 eur. Nově se má hranice zvýšit na 150 eur.

Pomohla dohoda v Bruselu

Přeřazení vybraných služeb do nižší sazby DPH navrhla ještě předchozí vláda Mirka Topolánka a podpořila jej tehdy i ČSSD. Snížení umožnila březnová dohoda na úrovni Evropské unie, jejíž dosažení je označováno za jeden z velkých úspěchů českého předsednictví. Na konci roku 2010 totiž měla skončit pro některé členské země výjimka z pravidla, že DPH na restaurační služby, kadeřnictví či bydlení nesmí být nižší než 15 procent. Státy se po mnoha letech jednání dohodly, že nižší sazba bude možná i nadále.

Exministr financí Miroslav Kalousek jako autor návrhu předpokládal, že výnos z DPH po přeřazení do nižší sazby klesne maximálně o zhruba 7,7 miliardy, nyní hovoří o čtyřech až pěti miliardách. Snížení sazby prý ale zároveň pomůže přežít mnoha drobným podnikatelům, kteří by v době krize mohli zkrachovat. "Cílem není levnější guláš nebo kadeřník, ale udržení pracovních míst v oborech s vysokou přidanou hodnotou lidské práce," připomněl dnes ve sněmovně.

ČSSD: Nižší DPH teď nechceme

Snížená sazba DPH činí v tuzemsku devět procent, základní 19 procent. Sociální demokracie se ji v posledních měsících pokusila několikrát snížit na šest procent, ale neuspěla. Naopak - takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty zvýší od ledna 2010 sazby o jeden procentní bod, tedy na 10 a 20 procent.

Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka při druhém čtení návrhu v polovině října poslancům připomněl, že před několika týdny rozhodovali o škrtech v rozpočtových výdajích kvůli vysokému schodku rozpočtu.

Podle Sobotky by snížení DPH bylo v současné situaci luxusem a Fischerova vláda měla tento návrh svých předchůdců stáhnout, zvláště pokud kvůli rozpočtu musela snížit mateřskou či platy státním zaměstnancům. Nedávná dohoda v Bruselu sice umožňuje české vládě DPH snížit, ale nejde o povinnost.

"Krize je ve všech 27 zemích Evropské unie, přesto se ministři financí všech zemí shodli, že jedním z možných řešení je právě snížení DPH u vybraných služeb," odpověděl ministr financí Eduard Janota. Stejně jako Kalousek odhaduje, že kvůli změně klesnou příjmy státu o čtyři až pět miliard.

Podle Kalouska však nelze jednoduše vyměnit například snížení mateřské za ponechání uvedených služeb v základní sazbě DPH. Matky by si sice polepšily, ale krize by naopak citelněji dopadla na drobné podnikatele a jejich zaměstnance.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Daňové ráje najdete i v Česku. Stejně jako pekla
Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost
Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně
Zpoždění datových schránek: 90 tisíc dopisů přišlo zpět
 

Právě se děje

Další zprávy