Nový žebříček zdražování. 20 potravin, jejichž cena za uplynulý rok vylétla nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
12. 4. 2022 6:14
Mouka, máslo nebo káva. V Česku teď výrazně zdražuje prakticky vše včetně základních potravin. A podle ekonomů se peněženkám zákazníků jen tak neuleví. Důvodem jsou rostoucí náklady výrobců a válka na Ukrajině, která komplikuje dodávky surovin či hnojiv. Aktuálně.cz opět porovnalo data ve spotřebním koši Českého statistického úřadu, aby zjistilo, které potraviny za uplynulý rok podražily nejvíce.
Foto: iStock

1. Rajská jablka červená kulatá +58,8 %

  • Jasným šampionem v našem žebříčku nejprudšího meziročního zdražení v rámci spotřebního koše se stala rajská jablka. Zatímco loni v březnu stál kilogram rajčat 50 korun, letos je to už přes 82 korun, tedy o skoro 60 procent více.

Agrární analytik Havel již dříve pro online deník Aktuálně.cz vysvětlil, že ceny některých druhů zeleniny - jako právě rajských jablek - v této době ovlivňuje vyšší podíl rostlin pěstovaných ve sklenících, což zvyšuje náklady i konečnou cenu.

A právě drahé energie v současnosti šponují náklady na pěstování ve sklenících ještě výše. K rostoucí ceně přispívají také vyšší náklady za dopravu kvůli zdražování pohonných hmot.

 

Právě se děje

Další zprávy