Přehledně: Proč malé zásilky z čínských e-shopů zdraží a co bude nutné nově vyřídit

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 16. 5. 2021 11:08
I drobné zásilky ze zemí mimo Evropskou unii budou od 1. července podléhat dani. Jejich příjemci budou muset navíc podat elektronické celní prohlášení. Zrušení výjimky na malé balíčky má EU zajistit ročně až o sedm miliard eur (asi 182 miliard Kč) vyšší příjmy z DPH. Společnosti z mimounijních států má změna přimět více využívat mezisklady v Evropě. Zjistěte, jak si dovoz zásilky nově vyřídit.
Foto: Jakub Plíhal

Do EU ročně dorazí jen z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v Česku stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

  • Od července budou nově celně projednány a bude vyměřeno DPH i u těchto drobných balíčků - tedy zásilek od hodnoty 0,1 do 150 eur (tedy v přepočtu asi 3840 korun)Limit 45 eur pro osvobození dárkových zásilek od DPH zůstává stejný, avšak zásilky musí být nově také celně projednány.

Opatření EU má za cíl narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

  • Od července tedy bude třeba, aby příjemce podal elektronické celní prohlášení a zaplatil daň. To lze provést v zastoupení přepravce nebo expresní zasilatelské služby. Může tak ale učinit i sám, pak s kompletním vyřízením pomůže web Celní správy a chystaná aplikace. Zjistěte krok po kroku, jak na to.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy