Zaplétací špagety pro děti jsou plné ftalátů, varuje ČOI

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 9. 3. 2015 12:10
Hračka, kterou z Číny do Česka dováží společnost Wiky se sídlem v Kyjově, obsahuje padesátinásobně více ftalátů, než povolují normy.
Zaplétací špagety obsahují 50násobek ftalátů
Zaplétací špagety obsahují 50násobek ftalátů | Foto: ČOI

Praha – Takzvané zaplétací špagety pro děti, které z Číny do Česka dováží společnost Wiky se sídlem v Kyjově, obsahují padesátinásobně více ftalátů, než povolují normy. Zjistila to Česká obchodní inspekce.

„Tato hračka představuje pro dětské uživatele při delší době používání riziko nevratného poškození zdraví. Proto doporučuji spotřebitelům, aby v případě, že ji již mají doma, nedovolili dětem, aby si s ní dále hrály,“ říká ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Prodej tohoto výrobku Česká obchodní inspekce zakázala, dovozce následně přijal opatření ke stažení těchto zaplétacích špaget z trhu. Výrobek bude nahlášen také do mezinárodní databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

Na nebezpečné látky v přívěscích k populárním gumičkám „loom bands“ a v zaplétacích špagetách upozornila nezisková organizace Arnika už loni v září. Našla v nich ftaláty či těžké kovy, především olovo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy