Peněženky Evropanů: Přehled platů a cen ukazuje, kde se vyplatí vydělávat či utrácet

Kuni Nguyenová Denis Chripák Jiří Kropáček Kuni Nguyenová, Denis Chripák, Jiří Kropáček
Aktualizováno 11. 7. 2020 12:34
Ceny v jednotlivých zemích Evropy se často diametrálně liší, stejně jako mzdy. Obě hodnoty dohromady tvoří to, co nazýváme "kupní síla obyvatel". Kolik tedy stojí vybrané zboží a služby a kolikrát by si obyvatelé mohli danou položku koupit, pokud by za ni utratili celou svoji výplatu? Aktuálně.cz přináší srovnání zemí Evropy podle konkrétních cen zboží, služeb a místní průměrné čisté mzdy.

Kde se vyplatí nakupovat a kde naopak vydělávat? Podívejte se na srovnání zemí podle on-line databáze Numbeo, do níž lidé z celého světa doplňují ceny konkrétního zboží a služeb.

Lze z ní vyčíst například to, že v Česku průměrná částka za pivo v restauraci odpovídá zhruba částce 1,31 eura. Levnější pivo se dá objednat už pouze ve třech zemích Evropy - v Bulharsku (1,12 eura), Rumunsku (1,24 eura) a Maďarsku (1,31 eura).

V druhém přehledu, který v naší infografice naleznete, jsme zohlednili místní průměrnou čistou mzdu, na základě které jsme vypočítali kupní sílu tamních obyvatel. Každý si tak může najít, kolik si v jednotlivých zemích mohou lidé dovolit daného zboží koupit.

Z databáze tak vyplývá, že z evropských zemí má nejvyšší průměrnou měsíční mzdu Švýcarsko: 5169 eur. Češi si podle přispěvatelů Numbea průměrně vydělají v přepočtu podle aktuálního kurzu 975 eur měsíčně a se svými příjmy tak leží zhruba ve dvou třetinách evropského žebříčku. Platově je na tom hůře už jen 10 evropských zemí. Nejnižší mzda se vyplácí v Rumunsku: 556 eur.

Srovnání vychází z dat ve veřejné on-line databázi Numbeo (stav k červnu 2020), do níž lidé z celého světa doplňují ceny konkrétního zboží a služeb. Ze stejného zdroje jsou i údaje o průměrném místním příjmu, na základě kterého je vypočítána kupní síla. Vedle EU jsme zahrnuli i Island, Norsko a Švýcarsko.

 

Právě se děje

Další zprávy