Ve skleničkách s potisky jsou těžké kovy, zjistil test. Běžný spotřebitel to nemá šanci zjistit

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2016 15:06
Vysoké koncentrace nebezpečného olova a kadmia našlo sdružení Arnika ve dvou třetinách z přibližně 30 druhů potištěných skleniček. Nelze přitom říct, že dražší skleničky jsou kvalitnější. Legislativní limity jsou podle sdružení poměrně nízké a zastaralé od roku 1984.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Dvě třetiny ze zhruba třiceti druhů potištěných skleniček, které testovalo ekologické sdružení Arnika, obsahovaly vysoké koncentrace nebezpečného olova a kadmia. Oproti nedávno testovanému porcelánovému nádobí se ve skleněných potiscích našly až dvojnásobné hodnoty olova. Těžké kovy byly v barvách i na skleničkách pro děti.

Běžný spotřebitel nebezpečnou látku nepozná, sdružení proto doporučuje kupovat skleničky bez potisku. Olovo působí neurotoxicky na vývoj mozku dětí a plodu, kadmium je karcinogenní. Vzorky skleniček s vyšším obsahem olova nakoupila Arnika v menších obchodech s domácími potřebami v centru Prahy a větších řetězcích. Seznam výrobců a druhů skleniček zveřejnila na svém webu.

"Zatím jsme nenarazili na české výrobce, kteří by potištěné sklo vyráběli. U nás to jsou prodejci a na ty nechceme mířit, protože ani prodejce není schopen zjistit, jestli sklo je bezpečné či není. My jsme se v kampani orientovali na české výrobce porcelánu a s nimi komunikujeme," řekla vedoucí kampaně Jezme bez jedů Karolína Brabcová.

Výrobci skleniček většinou pochází z Turecka, Itálie nebo Indonésie, podle Brabcové ani nelze říct, že dražší skleničky jsou kvalitnější.

Legislativní limity jsou podle Brabcové poměrně nízké a zastaralé od roku 1984. Arnika proto jedná s Evropskou komisí, aby se zpřísnily. Problémem také je, že se těžké kovy v potiscích dostávají do odpadu a zůstávají v životním prostředí.

Pokud by se posuzovaly tyto skleničky podle jiné evropské legislativy, byl by limit pro olovo překročen osmdesátkrát a na trh by vůbec nesměly. Současné nařízení sice platí pro předměty, které přicházejí do kontaktu s ústy, skleniček se ale netýká.

Vyrábět lze i bez těžkých kovů, poznamenala Brabcová. Arnika prověřovala i výrobce IKEA, jehož výrobky v testech dopadly dobře.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha na dotaz ČTK řekl, že v rámci pravidelných kontrol výrobků přicházejících do styku s potravinami hygienici někdy na zdravotně závadné skleničky narazí. V takovém případě úřad vydává varování pro spotřebitele. "Zatím ale nemáme signály, že by situace byla tak dramatická, jak vyplývá z prezentace Arniky," uvedl Šticha.

 

Právě se děje

Další zprávy