Tip: Jak vydělat víc na státní podpoře

Kateřina Štíchová
13. 5. 2007 17:30
Stavební spoření nemusíte vypovídat po 5 letech

Praha - Stavební spoření stále platí za spolehlivý zdroj zhodnocení úspor, zvlášť pro ty, kdo příliš nemají chuť investovat své finance sofistikovanějším způsobem. I když za poslední tři roky klesl počet uzavřených smluv ke konci roku 2006 o jeden milión na celkových 5,3 miliónu.

Spolu s tím klesá i počet smluv, na které lze získat státní podporu ve výši 4 500 korun. Přitom ne vždy je potřeba smlouvu vypovídat a uzavírat novou s nižší státní podporou. To, že končí poměrně hodně smluv s vyšší státní podporou, dokazuje 15,8 miliard korun, které ministerstvo financí vyplatilo na státní podpoře v roce 2006. Ušetřilo totiž 314 milionů korun oproti roku 2005.

Nadprůměrné úrokové zhodnocení

Na dříve uzavřených smlouvách však není zajímavá jen výše státní podpory. Momentálně sjednané smlouvy o stavebním spoření totiž nabízejí úročení vkladů ve výši jednoho až dvou procent, vklady na starších smlouvách jsou úročeny sazbami okolo tří a v některých případech i pěti procent. Spořitelny dokonce na tyto smlouvy nabízely i další finanční bonus, pokud její majitel nečerpal úvěr.

Porovnání parametrů smluv stavebního spoření před a po novele zákona

Smlouvy do 31. 12. 2003 Smlouvy od 1. 1. 2004

Minimální doba spoření 

5 let

6 let

Výše státní podpory z naspořené částky

25 %

15 %

Maximální částka pro přiznání podpory

18 000 Kč

20 000 Kč

Maximální výše státní podpory

4 500 Kč

3 000 Kč

Zda takové výhody na své smlouvě máte, byste si rozhodně před podáním výpovědi měli zkontrolovat. Zároveň je dobré podívat se na cílovou částku, která byla při podpisu smlouvy sjednána. Ta je totiž jediným maximálním ohraničením, do kretého je možné spořit. Nedosahují-li úspory, úroky a připsaná státní podpory její výše, je možné na smlouvu spořit dál a čerpat všechny její výhody.

Prodloužit spoření ano, ale...

Když už vám hrozí, že přespoříte, je tu většinou možnost navýšit cílovou částku, ovšem za příslušný poplatek a také za určitých podmínek. Právě ty mohou "staronovou" smlouvu značně znevýhodnit, ačkoli nemusí tomu tak být vždy. Záleží na konkrétní stavební spořitelně, smlouvě a také tarifu, ve kterém je uzavřena.

Asi nejčastěji musí klient přistoupit na to, že se vzdá původního úrokového zhodnocení a přistoupí na aktuální úročení, rozdíl pak může být 2 až 4 procenta. V některých smlouvách mají klienti předem stanoveno, že při přespoření jim spořitelna sama cílovou částku automaticky navýší. Většinou se poplatek za navýšení cílové částky rovná jednomu procentu z rozdílu mezi stávající a novou částkou.

Sedm podpor za 62 měsíců

Jedním z možných a také maximálních využití výhody vyššího státního příspěvku na smlouvách uzavřených před rokem 2004 je také varianta sedmi vkladů během nejkratší možné doby. Tou je 62 měsíců, pokud je smlouva o stavebním spoření založena na konci kalendářního roku a majitel ji ukončí na začátku roku sedméno. Získá tak celkem sedm státních podpor. Musí však i v tom posledním měsíci vložit 18 tisíc korun.

Všechny naspořené prostředky včetně připsaných státních podpor získá klient spořitelny do několika dní až týdnů (podle jejích podmínek). Dodatečně získá šestou a sedmou státní podporu.

Je ovšem nutné si také pamatovat, že za rok, kdy byla připsána státní podpora na starou smlouvu (byť na začátku roku), nelze ji už získat na smlouvu novou. To pro případ, kdybyste si v daném roce po výpovědi staré smlouvy založili nové spoření.

 

Právě se děje

Další zprávy