První řetězec v Česku začíná prodávat chleba ze cvrčků. Zájem roste, farma se zvětšuje

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
Aktualizováno 9. 5. 2018 16:00
Díky rostoucí poptávce může česká společnost zvětšit svou farmu v Thajsku. Podle objemu by se mohla stát největší továrnou svého druhu na světě.
Video: Ochutnali jsme chléb s cvrččí moukou. | Video: Tomáš Cetkovský, Veronika Bucková

Praha - Penny Market jako první řetězec v Česku začíná prodávat chleba z cvrččí mouky. Pečivo s hmyzím přídavkem nabízí ve všech 347 tuzemských prodejnách.

Cvrččí mouka
Cvrččí mouka | Foto: SENS Food

Chléb pečený z mouky ze sušených a rozdrcených cvrčků a pšeničné mouky obsahuje daleko víc proteinů a bílkovin než normální chleba. Jedno balení stojí 49,90 koruny a obsahuje téměř dvě stovky cvrčků. Vedle pečiva nabízí řetězec i fitness tyčinky z cvrččí mouky.

"Sledujeme aktuální trendy, a proto jsme pro zákazníky připravili exkluzivní nabídku výrobků z cvrččí mouky. Tyto produkty máme zatím v nabídce dočasně, o jejich zařazení do trvalého sortimentu samozřejmě rozhodnou naši zákazníci," říká marketingová specialistka Penny Marketu Monika Lebedová.

Penny Market se obrátil na českou společnost SENS Foods, která má farmu a techniku na výrobu cvrččí mouky v Thajsku. Směs od ní odebírá Hradecká pekárna - ta ji následně přimíchá do pečiva, na pultech řetězce pak lidé najdou už hotovou kostku chleba. 

"Výhodou cvrččí mouky je, že nemá žádnou chuť a může se přidávat do produktů, které jako lidstvo známe. Chleba je vzorek toho, jak by se mouka mohla používat v budoucnu," říká spolumajitel firmy SENS Foods Radek Hušek.

Tyčinky ze cvrččí mouky.
Tyčinky ze cvrččí mouky. | Foto: SENS Food

Chleba z cvrččí mouky začalo na konci loňského roku prodávat i pekařství ve Finsku. Poptávka po dalších potravinách a touha zacházet lépe se zvířaty zvýšila zájem o hmyz jako zdroj proteinů v několika západních zemích. Loni v létě například švýcarský řetězec supermarketů Coop oznámil, že bude prodávat hmyzí hamburgery nebo koule z rozemletých moučných červů.

Finská verze chleba obsahuje dvě procenta hmyzí směsi, v Česku tvoří dokonce desetinu. "Cvrččí mouka má sice slovo mouka v názvu, ale nenakyne z ní chleba. K surovině, které by se lidé normálně báli, se proto přidává normální mouka," vysvětluje Hušek.

Cvrččí farma.
Cvrččí farma. | Foto: SENS Food

Dodává, že jeho firma nyní jedná s dalšími řetězci v zahraničí - největší zájem má z Německa. "Otevírá se zcela nový průmysl a něco, co by mohlo rozhodit aktuální trh s masem," tvrdí Hušek. 

Na Západě se hmyz prodává na speciálních trzích a je vyhledávanou pochoutkou zejména pro ty, kteří dodržují bezlepkovou dietu nebo chtějí chránit životní prostředí, protože hmyz spotřebuje méně půdy, vody a krmiva než velcí živočichové.

Tyčinky ze cvrččí mouky.
Tyčinky ze cvrččí mouky. | Foto: SENS Food

Radek Hušek společně s Danielem Vachem před třemi lety přišli s nápadem prodávat proteinové tyčinky vyrobené z cvrččí mouky. Nabízeli je ve zdravých výživách nebo posilovnách.

Jejich start-up podporuje inkubátor pro začínající firmy Up 21, který jen letos do společnosti SENS Foods dá jeden milion eur, tedy v přepočtu přes 25,5 milionu korun. Peníze poslouží na další propagaci nebo budování obchodních poboček po Evropě.

"Nejsme jenom tyčinková firma, naše vize je přinést alternativní bílkovinu," konstatuje Hušek. Směs se dá podle něj přimíchat například do proteinových nápojů, palačinek, kaší nebo různých müsli.

Cvrččí farma.
Cvrččí farma. | Foto: SENS Food

Díky zvyšující se poptávce může společnost zvětšit svou farmu v Thajsku. Během pár měsíců bude schopná vyrobit 3,5 tuny cvrččí mouky měsíčně. Podle objemu se tak stane největší továrnou svého druhu na světě.

"Snažíme se cenu mouky dostat níž. Vize je taková, že by cvrččí bílkovina mohla být levnější než kuřecí," uvádí Hušek. Kvůli zákonům si dvojice zakladatelů vybrala pro farmu Thajsko a pro sídlo firmy Velkou Británii, která společně s několika dalšími státy v Evropě povoluje prodej hmyzu jako potraviny.

Podle nového nařízení Evropské unie, které platí od letošního roku, se považuje hmyz za potravinu nového typu. "Předchozí stav věcí vedl k tomu, že k výrobě potravin z hmyzu přistupoval každý stát Evropské unie odlišně - některé země ji povolily, jiné ignorovaly," uvedl již dříve Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Nyní by se měl stav sjednotit. Novelu veterinárního zákona, která by reagovala na novou evropskou legislativu, připravuje Státní veterinární správa.

V Česku je již sedm chovatelů, kteří však zatím všechny své produkty vyvážejí mimo republiku do dalších členských států Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy