reklama
 
 

První Spar se změnil na Albert. Rakouská značka končí

3. 9. 2014 11:16
Interspar měl v Česku 50 prodejen, z toho 14 supermarketů a 36 hypermarketů. Pět z nich musí noví majitelé prodat.

Praha - První supermarket řetězce Spar - v Praze-Jahodnici - se proměnila na Albert, během příštího roku značky supermarketů Spar a hypermarketů Interspar zmizí z českého trhu. Ahold letos převzal ztrátové prodejny Spar a Interspar za 5,2 miliardy korun. Po dokončení transakce budou mít jeho prodejny Albert víc než pětinový podíl na trhu.

Spar Česká obchodní společnost měla v Česku 50 prodejen, z toho 14 supermarketů a 36 hypermarketů. Loni prodělal 533 milionů korun.

"Přeměna prodejen na Alberty by měla být dokončena během příštího roku," uvedla mluvčí řetězce Judita Urbánková. Albert se díky této transakci stane jedničkou na českém trhu. "Dle stávající situace na trhu je odhad (podílu na trhu) 21 procent," dodala mluvčí.

Ahold musí po převzetí prodejen Spar a Interspar prodat pět obchodů v České Lípě, Litoměřicích, Táboře a Třebíči. Firma nyní zahájila jednání s potenciálními zájemci. Antimonopolní úřad transakci schválil za předpokladu, že společný podíl obou řetězců na trhu by neměl přesáhnout určité procento v žádném městě.

Ahold v Česku provozuje 332 prodejen obou značek s více než 17 500 zaměstnanci. Ahold již dříve uvedl, že prvotní investice do získaných prodejen bude 1,35 miliardy korun. Tržby Aholdu v ČR dosáhly předloni téměř 41 miliard korun.

Obchodní řetězec Spar Česká obchodní společnost vykázal za loňský rok v Česku ztrátu 533 milionů korun. V roce 2012 prodělal 545 milionů. Tržby v roce 2013 zůstaly na úrovni 13,2 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy společnosti.

Kumulovaná ztráta společnosti Spar Česká obchodní společnost loni dosáhla 3,85 miliardy korun. Mateřská společnost Spar Österreich řetězci loni navýšila základní kapitál o 504 milionů korun na 5,28 miliardy korun. Rakouský vlastník v posledních letech navyšoval základní kapitál několikrát, aby tak stabilizoval finanční situaci řetězce.

autoři: ČTK, Ekonomika | 3. 9. 2014 11:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama