Přilož a jdi. Albert zkouší novinku, která může předehnat konkurenci v rychlosti nákupu

Iva Špačková Iva Špačková
4. 1. 2018 16:14
Maloobchodní skupina Ahold Delhaize, která v Česku provozuje obchody Albert, začala v domovském Nizozemsku testovat nový systém nakupování nazvaný Tap to go. Technologie urychlí nákup podobně jako samoobslužné skenery, navíc však zcela vynechá i pokladnu.
Přilož a jdi. Ahold zkouší technologickou novinku pro rychlý nákup | Video: Albert Heijn

Praha - Nizozemský supermarket Albert Heijn začal na konci loňského roku testovat systém Tap to go, který zrychlí a zjednoduší nakupování. Novinka umožňuje zákazníkům rychle a pohodlně nakoupit i zaplatit, aniž by museli projít pokladnou.

"V Nizozemsku testujeme, kam by se do budoucna mohlo vyvíjet nakupování potravin v kamenných obchodech. Moderní technologie se rychle vyvíjejí, stejně jako potřeby našich zákazníků, kterým chceme vycházet vstříc," říká Jan-Willem Dockheer, ředitel formátu Albert Heijn to go.

Každý zákazník, který si pořídí zákaznickou kartu a propojí si ji se svým bankovním účtem, si může v prodejně nakoupit rychle bez skeneru i pokladny. Kartu jednoduše přiloží k elektronické cenovce zvoleného zboží a po načtení kódu si ho může uložit rovnou do tašky či kabelky. Pokud chce zboží vrátit, není to problém - uloží ho do regálu a karta zboží po načtení cenovky sama odečte.

Na konci nákupu musí zákazník v mobilní aplikaci potvrdit, že ukončil nákup. Do deseti minut se peníze automaticky odečtou z účtu. V budoucnu pak zákaznická karta nebude k načítání položek nutná - má stačit pouze mobilní aplikace.

Společnost Ahold zatím novinku testuje pouze v jednom nizozemském supermarketu. Po šesti měsících pilotní projekt vyhodnotí, a pokud se osvědčí, začne ho rozšiřovat do dalších prodejen.  

V české síti Albert si však lidé budou muset na novinku, která by v rychlosti nakupování předběhla konkurenci, počkat. "Zatím je předčasné mluvit o jakémkoliv termínu. Elektronické cenovky jsou drahé a jakákoliv změna systému se musí naplánovat. Počkáme na vyhodnocení pilotního projektu," říká mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. Síť spadá pod stejnou mateřskou společnost Ahold Delhaize.

Načítat zboží přímo z regálů pomocí skenerů či mobilů mohou zatím zákazníci v obchodech Globus, kde technologii Scan & Go začali testovat v roce 2013, a Tesco (Scan & Shop). Před zaplacením však musí projít pokladnou, u níž konečnou načtenou sumu uhradí klasickou platební kartou - oproti novince od Aholdu jde tedy o krok navíc. "Nemám zatím informace o tom, že by se v tomto směru něco měnilo," říká mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy