Pozor na nespolehlivý hlásič kouře, varuje ČOI. Reaguje opožděně

ČTK ČTK
9. 2. 2016 10:56
Hlásič Unitec Model EIM-203 při laboratorních zkouškách nesplnil evropské požadavky na bezpečnost. Naměřené hodnoty u zkoušky na požární citlivost vysoce překročily stanovený limit a výrobek musí být okamžitě stažen.
Hlásič kouře Unitec Model EIM-203.
Hlásič kouře Unitec Model EIM-203. | Foto: dTest.cz

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nespolehlivým hlásičem kouře Unitec Model EIM-203. Pro spotřebitele prý představuje vážné riziko, protože signalizuje vyšší koncentraci zplodin opožděně. ČOI nařídila jeho okamžité stažení, informace o něm byly zveřejněny i v celoevropské databázi nebezpečných výrobků.

Při laboratorních zkouškách bylo zjištěno, že hlásič nesplňuje evropské požadavky na bezpečnost. Naměřené hodnoty u zkoušky na požární citlivost vysoce překročily stanovený limit. "Vzhledem k tomu, že hlásič signalizuje kouř opožděně, až při vyšší koncentraci zplodin, může dojít k vážnému poškození zdraví (udušení, popáleninám) a v krajním případě i smrti v důsledku vdechnutí toxických zplodin, vznikajících při požáru," uvedla mluvčí ČOI Ivana Divišová.Bezdrátový fotoelektrický hlásič kouře je prodáván v sadě o čtyřech kusech a je napájen baterií. Je určen k montáži do vnitřních prostor. Držák je k základně uchycen šrouby a do aktivní části tělesa hlásiče se vkládá devítivoltová baterie.

Na horní části obalu je německý nápis - Rauchmelder, včetně informace VdS zertifiziert. Na zadní straně obalu jsou informace v češtině včetně uvedení distributora - Inter-Union, Technohandel GmbH Percostraβe 14, 1220 Wien Osterreich.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy