Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před nebezpečnou dětskou cyklosedačkou. V uplynulých dnech upozornila také na dvě nebezpečná plastová chrastítka a plastovou láhev. Obchodníkům pro změnu hrozí návštěva falešných inspektorů.
Na sedačku nesedat!
ČOI zakázala prodej nebezpečné cyklosedačky s označením 01 D, kterou vyrábí ostravská firma Hota. „Odborníci při testech zjistili, že dítě může ze sedačky snadno vypadnout či se o některé její části poranit," říká mluvčí inspekce Kamila Juhaňáková.
Některé rozměry sedačky nesplňují bezpečnostní normy. „V dosahu dítěte jsou navíc malé otvory, do kterých se mohou zachytit prsty. Sedačka dítě zadržuje pouze v pase, chybí zajištění na ramenou a v rozkroku," dodává mluvčí. Zádržný systém sedačky lze navíc uvolnit výrazně menší silou, než jakou pro tyto případy stanovují normy. Dítě tedy může zádržný systém lehce otevřít samo, ze sedačky vypadnout a poranit se.
Pozor na Andulku a Jakuba
Inspekce varovala také před plastovými chrastítky Andulka a Jakub 31-116. „Chrastící koule, v nichž je malá kulička z tvrdého plastu, jsou z rozdělené osy lehce odnímatelné. Při hraní s touto hračkou si dítě může způsobit vážné zdravotní problémy," říká mluvčí.
Chrastítko má odnímatelné chrastící koule, které je možno spolknout. Plastový obal chrastící koule nemá dostatečnou pevnost, v místě sváru praská a roztříští se na malé ostré kousky, které mohou při spolknutí či vdechnutí způsobit vážná zranění vnitřních orgánů.
Nebezpečná láhev
Na trhu se objevila také nebezpečná plastová láhev na nápoje původem z Číny (PLC 001, EAN 8595093322587), určená pro sport a turistiku. „Západka sloužící k zajištění víka láhve v uzavřené poloze vykazuje ostrou náběhovou hranu po celé její šířce. Při pití z láhve může ostrá západka způsobit poranění obličeje a zejména spodního rtu v případě naražení láhve na ústa," upřesňuje Juhaňáková.
Řádí tu falešní inspektoři
Česká obchodní inspekce zároveň varovala obchodníky před možným výskytem falešných inspektorů. „Zástupce jednoho obchodního řetězce nás informoval, že v jeho prodejně byli zaměstnanci kontaktováni dvěma osobami vydávajícími se za inspektory ČOI. Ve chvíli, kdy zaměstnanci požadovali předložení služebních průkazů, opustili falešní inspektoři v rychlosti provozovnu," říká mluvčí.
"Je důvodný předpoklad, že neznámé osoby se o podobný podvodný trik mohou pokusit znovu, a to kdekoli na území České republiky," dodává Juhaňáková. Obchodníci by tedy měli požadovat průkaz inspektora a při jakýchkoliv pochybnostech o jeho hodnověrnosti se obrátit na nejbližší inspektorát ČOI.
Čtěte také: Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel |