Organizátoři předváděcích akcí dostali pokuty za 30 milionů, nejvyšší firma IQ Teleshopping

ČTK ČTK
24. 2. 2017 10:50
Česká obchodní inspekce loni provedla 321 kontrol předváděcích akcí, více než polovina organizátorů porušila zákon.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aerofilms

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila organizátorům předváděcích akcí 151 pokut ve výši 30 milionů korun. Meziročně sankcí ubylo, ale jejich celková výše zůstala stejná. Nejvyšší pokutu, 2,5 milionu, dostala firma IQ Teleshopping. Inspektoři zjistili pochybení v 76 procentech provedených kontrol, což je o pět procentních bodů lepší výsledek než předloni.

"Přestože zákon o ochraně spotřebitele prošel v průběhu posledních dvou let změnami a jeho novela uložila organizátorům oznamovací povinnost a zákaz přijímání peněz do sedmi dnů od konání předváděcí akce, snížil se podíl kontrol se zjištěním v roce 2016 proti roku 2015 jen o pět procent," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu ve výši 2,5 milionu korun dostala firma IQ Teleshopping. Společnost opakovaně několik předváděcích akcí inspekci vůbec neoznámila. "Dále u téměř 40 oznámení předváděcích akcí chyběly na oznámení zákonné informace, což je například adresa místa konání akce apod. Přitěžující okolností je fakt, že se jedná o opakované porušení velkého rozsahu," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Právní moci nabyla také pokuta dva miliony korun pro firmu AQUA Consilium a stejná sankce pro společnost Astena group.

Loni provedla inspekce 321 kontrol. Ve 177 případech inspektoři zjistili porušování zákonem stanovených oznamovacích povinností, souvisejících s pořádáním organizovaných akcí. V 80 případech zjistili použití některé z forem nekalých obchodních praktik.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy