Organizátoři předváděcích akcí dostali pokuty za 30 milionů, nejvyšší firma IQ Teleshopping

ČTK ČTK
24. 2. 2017 10:50
Česká obchodní inspekce loni provedla 321 kontrol předváděcích akcí, více než polovina organizátorů porušila zákon.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aerofilms

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila organizátorům předváděcích akcí 151 pokut ve výši 30 milionů korun. Meziročně sankcí ubylo, ale jejich celková výše zůstala stejná. Nejvyšší pokutu, 2,5 milionu, dostala firma IQ Teleshopping. Inspektoři zjistili pochybení v 76 procentech provedených kontrol, což je o pět procentních bodů lepší výsledek než předloni.

"Přestože zákon o ochraně spotřebitele prošel v průběhu posledních dvou let změnami a jeho novela uložila organizátorům oznamovací povinnost a zákaz přijímání peněz do sedmi dnů od konání předváděcí akce, snížil se podíl kontrol se zjištěním v roce 2016 proti roku 2015 jen o pět procent," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu ve výši 2,5 milionu korun dostala firma IQ Teleshopping. Společnost opakovaně několik předváděcích akcí inspekci vůbec neoznámila. "Dále u téměř 40 oznámení předváděcích akcí chyběly na oznámení zákonné informace, což je například adresa místa konání akce apod. Přitěžující okolností je fakt, že se jedná o opakované porušení velkého rozsahu," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Právní moci nabyla také pokuta dva miliony korun pro firmu AQUA Consilium a stejná sankce pro společnost Astena group.

Loni provedla inspekce 321 kontrol. Ve 177 případech inspektoři zjistili porušování zákonem stanovených oznamovacích povinností, souvisejících s pořádáním organizovaných akcí. V 80 případech zjistili použití některé z forem nekalých obchodních praktik.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy