Organizátoři předváděcích akcí dostali pokuty za 30 milionů, nejvyšší firma IQ Teleshopping

ČTK ČTK
24. 2. 2017 10:50
Česká obchodní inspekce loni provedla 321 kontrol předváděcích akcí, více než polovina organizátorů porušila zákon.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aerofilms

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila organizátorům předváděcích akcí 151 pokut ve výši 30 milionů korun. Meziročně sankcí ubylo, ale jejich celková výše zůstala stejná. Nejvyšší pokutu, 2,5 milionu, dostala firma IQ Teleshopping. Inspektoři zjistili pochybení v 76 procentech provedených kontrol, což je o pět procentních bodů lepší výsledek než předloni.

"Přestože zákon o ochraně spotřebitele prošel v průběhu posledních dvou let změnami a jeho novela uložila organizátorům oznamovací povinnost a zákaz přijímání peněz do sedmi dnů od konání předváděcí akce, snížil se podíl kontrol se zjištěním v roce 2016 proti roku 2015 jen o pět procent," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu ve výši 2,5 milionu korun dostala firma IQ Teleshopping. Společnost opakovaně několik předváděcích akcí inspekci vůbec neoznámila. "Dále u téměř 40 oznámení předváděcích akcí chyběly na oznámení zákonné informace, což je například adresa místa konání akce apod. Přitěžující okolností je fakt, že se jedná o opakované porušení velkého rozsahu," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Právní moci nabyla také pokuta dva miliony korun pro firmu AQUA Consilium a stejná sankce pro společnost Astena group.

Loni provedla inspekce 321 kontrol. Ve 177 případech inspektoři zjistili porušování zákonem stanovených oznamovacích povinností, souvisejících s pořádáním organizovaných akcí. V 80 případech zjistili použití některé z forem nekalých obchodních praktik.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy