Němec opakovaně podváděl u samoobslužné pokladny. V Česku se to neděje, tvrdí řetězce

Muž položil na váhu telecí játra, ale namarkoval je jako levnější zeleninu. České řetězce zaměňovaní zboží na samoobslužných pokladnách zatím nezaznamenaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mnichov - Rekordní pokutu uložil soud v německém Mnichově za krádeže u samoobslužných pokladen. Průběh podvodu byl vždy stejný - muž položil na váhu telecí játra a namarkoval je jako zeleninu.

Muže chytili při činu a ten se přiznal. Pohnutky ke čtyřem krádežím, při nichž pokaždé obchod ošidil o 13 až 47 eur, však uvést nedokázal. O případu informoval server Spiegel.de.

Okresní soud v Mnichově muže odsoudil k pokutě 208 tisíc eur (téměř 5,3 milionu korun), přičemž její výši odvodil od měsíčních příjmů muže ve výši nejméně 24 tisíc eur (přes 600 tisíc korun). Rozsudek je pravomocný. Mluvčí mnichovského soudu Klaus-Peter Jüngst řekl, že odsouzený se proti rozsudku neodvolal.

České řetězce zaměňovaní zboží na samoobslužných pokladnách zatím nezaznamenaly. "S podobným případem jsme se zatím nesetkali, i když vynalézavost některých lidí je veliká. Velmi často je odcizována dekorativní kosmetika, holicí strojky. Výjimku netvoří ani obuv, kdy si zloděj nazuje nové boty a ty staré zandá do krabice," popisuje případy Pavla Hobíková, mluvčí společnosti Globus. Ani Tesco takový případ neeviduje.

Pokud by hodnota ukradeného zboží byla nižší než pět tisíc korun, čin by se v Česku dle trestního zákoníku klasifikoval jako přestupek a zloděj by mohl dostat pokutu až 15 000 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
Další zprávy