Nákupy v Polsku táhnou. Lidé jezdí pro obleky a boty

Eva Martínková
11. 11. 2008 22:43
Trhovce střídají obchodníci v kamenných obchodech
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Těšín - Prodavačky se v malém obchůdku s pánskou konfekcí u tržiště v polském Těšíně skoro nezastaví. Jeden zákazník střídá druhého. A velmi často je slyšet čeština.

Není se co divit. Kvalitní obleky se dají na polské straně pořídit za dva až čtyři tisíce korun, tedy výrazně levněji než v Česku. Především o víkendu tak v obchodech s oblečením není na polské straně hranice k hnutí.

Za nákupy míří jak manažeři ze severní Moravy, tak lidé, kteří potřebují nové šaty na svatbu, ples či do tanečních.

Fakt výhodné

"Ceny kvalitních obleků jsou tu fakt výhodné. Košile na manžetové knoflíčky stojí zhruba 550 korun. Kravata se vleze do sto padesáti korun," říká Miloš Karban, jeden z českých zákazníků obchůdku.

Právě obleky, ale také boty, drogistické zboží, prášky na praní a nábytek, jsou sortimentem, který stále Čechy do polského pohraničí láká.

V kamenných obchodech, které obklopují tržiště, se tak prodávají nejen oděvy, ale také nábytek, bytové doplňky či kachličky.

Své kouzlo ovšem neztratil ani někdejší hit mezi nákupními zájezdy - návštěvy tržišť v Těšíně, Kudově Zdroji nebo Jelenie Góře. "Nejvíce láká sezónní zboží. Nápor zažíváme vždycky na Vánoce, od listopadu to začíná," říká trhovkyně z polského Těšína.

"V současné době jezdí lidé z Česka hodně na zboží z drogerie, levněji vyjdou prášky na praní. O sobotách tu bývá velmi těsno," přitakává její kolegyně.

V polském Těšíně jsou hned dva trhy. Menší má zavřeno jen v neděli, naopak brány velkého se nakupujícím otevírají jen ve středu a v sobotu.

Začíná vánoční nápor

Obchodníci začínají prodávat časně ráno a krátce po obědě už začínají stánky vyklízet. Platí se většinou v korunách.

Nabídka zboží je pestrá. Převládají oděvy, ale nechybějí ani domácí potřeby, autopříslušenství, bytové doplňky či potraviny.

V zimě se nakupují vánoční dárky a plesové šaty, na podzim věnce a umělé květiny, přes léto se vyplatí jahody, borůvky či okurky.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nemyslím si, že by trhy zažívaly menší nápor. Záleží to na období. Nejvíce se jezdí před Dušičkami na květiny, věnce a svíčky a hlavně před Vánoci, to bývá největší nával. Stále sem jezdí i z velké dálky plné autobusy nakupujících. Ne všechno je levnější, ale určitě se vyplatí obleky, saka a kabáty, jezdí se pro dětské kočárky," říká další z polských prodejců.

Na nákupech v Polsku neprodělávají ani cestovní kanceláře. O jednodenní nákupní zájezdy na polská tržiště je stále zájem. Ceny se pohybují od tří set do šesti set korun, některé zahrnují i prohlídku měst.

"Řekl bych, že zájem o tyto nákupní zájezdy je přibližně stejný jako jiné roky. Nejvíce lidí jezdí samozřejmě na podzim za nákupy vánočních dárků a potom na jaře. Nakupují se nejvíce oděvy, potraviny a cigarety," řekl Michal Koder z Cestovní agentury levante.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy